SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Bytový „vilový“ dům

FOIBOS - 6. 1. 23:00
Bytový „vilový“ dům

Na pomezí centra Ústí nad Labem a jeho výstavní čtvrti Klíše byl v padesátých letech dvacátého století ve střední části Masarykovy ulice (tehdy zvané Fučíkova) postaven soubor pěti bytových domů, architektonicky řešených v duchu socialistického realismu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Ústeckého kraje
Tomáš Pavlíček, Alena Sellnerová, Jolana Tothová, Martin Krsek, Veronika Bartošová, Martina Pavlíková

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili...

OBJEDNAT Vyšla: 11.2.2008
165 x 230 mm | vázaná | 170 stran
ISBN: 978-80-87073-04-9
299.00 Kč

Informace o vile

Masarykova 162, čp. 230, Ústí nad Labem
Stavebník: Stavební doprava Ústí nad Labem
Architekt: Josef Liška, Státní projektový ústav pro výstavbu měst a obcí v Ústí nad Labem (ateliér ing. arch. Jana Gabriela)
1956 - 1957
Na pomezí centra Ústí nad Labem a jeho výstavní čtvrti Klíše byl v padesátých letech dvacátého století ve střední části Masarykovy ulice (tehdy zvané Fučíkova) postaven soubor pěti bytových domů, architektonicky řešených v duchu socialistického realismu. Jedná se o typově standardní bytové domy tohoto období, až na dům čp. 2300. Tento z nich nejmenší a nejseverněji umístěný dům je navržen s ohledem na charakter okolní zástavby, neboť severní frontu této části Masarykovy ulice tvoří reprezentativní a hmotově mohutné vily. Autorem návrhu atypického bytového domu je Josef Liška z ateliéru Jana Gabriela na Státním projektovém ústavu pro výstavbu měst a obcí v Ústí nad Labem. Na počátku šedesátých let navrhl architekt Liška mimo jiné invenční „montovanég bytové domy přímo v historickém jádru Ústí nad Labem v ulicích Dlouhá a Hrnčířská (ve druhém případě společně s Rudolfem Bergrem). Důvody atypického řešení bytového domu čp. 2300 jsou velmi výstižně uvedeny v technické zprávě projektu k jeho výstavbě: „Situování objektu na Fučíkově třídě v místech, kde je převážně vilová zástavba, si vyžádalo pozměnění zastavovacího plánu ze dne 10. III. 1953. Tento zastavovací plán, řešící zástavbu úzké parcely dvoupodlažním typem T13, byl ovlivněn požadavkem stavět čisté typy všude, kde to poměry jen trochu dovolily. Nový dům byl by podle tohoto zastavovacího plánu příliš drobný a strohý vzhledem ke svému okolí. Ve snaze po dojmovém zvětšení a rozčlenění stavby, využil projektant žádosti investora o realizaci 2 garáží pro osobní vozy. Dále zvýšil úroveň suterenu – pro 4 b. j. plně nevyužitého do té míry, že v části jeho mohl umístit garsonieru. Tím se dostala výš hlavní římsa. Risalit a vikýř ve frontě do ulice má podpořit snahu a vilový vzhled nájemného typového domu.g Dům je originální příkladem staveb produkovaných státním projekčním aparátem v padesátých letech dvacátého století, kdy se kromě propracované typologie hromadného bydlení ještě zohledňovalo i „citlivég začlenění jednotlivých objektů do okolní zástavby. Tento přístup lze vidět i na ostatních ústeckých bytových domech té doby a samozřejmě také v dalších českých městech, kde byly bytové domy například zakomponovány i do zástavby historických center. /J. T.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník