- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Vysočina
- Letní dům Antonína Podrábského
Letní dům Antonína Podrábského
FOIBOS - 19. 1. 23:00
Letní dům manželů Podrábských náleží do souboru staveb s výrazně regionalistickými rysy, které po polovině třicátých let zaujímají významný podíl v tvorbě architekta Mojmíra Kyselky.
Informace o vile
Šibeník čp. 309, Křižanov
Stavebník: Antonín Podrábský
Architekt: Mojmír Kyselka st.
Sloh: regionalismus místa
1939 - 1941
Letní dům manželů Podrábských náleží do souboru staveb s výrazně regionalistickými rysy, které po polovině třicátých let zaujímají významný podíl v tvorbě architekta Mojmíra Kyselky. Dům projektoval v souladu s aktuálním, velmi specifickým proudem bezprostředně předválečné architektury, který lze označit jako regionalismus místa (Rostislav Švácha). Nevelká trojpodlažní stavba se zvýšeným přízemím je založena na obdélném půdorysu s pravoúhle vysunutou hmotou garáže, na níž spočívá organicky se zalamující plocha terasy. Zvýšený suterén, akcentovaný kamenným zdivem, obsahuje byt domovníka a technické zázemí. Při severovýchodním průčelí je osazen hlavní vstup do domu chráněný dřevěným arkýřem zádveří. Přes navazující předsíň se vstupovalo do ústředního společenského pokoje s krbem a jídelním koutem. Druhou část přízemí zaujímá kuchyně a menší ložnice. Podkroví vyplňuje obytný pokoj, ložnice manželů, předělená nábytkovou stěnou na dva samostatné sektory, a koupelna. V pojetí interiéru sehrála důležitou roli možnost výhledu do krajiny. Pro daný účel tak bylo nad jídelním koutem prolomeno jediné nedělené okno v domě. Stavebník Antonín Podrábský patřil k brněnské technické inteligenci. Po odchodu ze Zbrojovky Brno založil vlastní patentovou kancelář sídlící v domě firmy Tusculum, u níž působila jeho žena Marie jako bytová architektka. Ještě před dokončením domu jej v roce 1940 zatklo gestapo a krátce nato zahynul v koncentračním táboře. Válečné události přiměly Marii Podrábskou, aby se s dětmi usadila v Křižanově a stavbu, původně zamýšlenou pro krátkodobý pobyt, tak začala rodina užívat celoročně. /E. Š.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila