- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Vysočina
- Schumpeterova vila
Schumpeterova vila
FOIBOS - 2. 6. 22:00
Vila v někdejší Židovské ulici představuje jednu z nejvýraznějších budov Třešti.
Vila v někdejší Židovské ulici představuje jednu z nejvýraznějších budov Třešti. Její stavebníci pocházeli z bohaté a vážené rodiny, která žila ve městě bez přestávky po čtyři sta let, vlastnila několik domů a v 19. století se zabývala hlavně výrobou oděvů a obchodem s textilem. Čelní fasáda objektu čp. 164 je orientována směrem do dvora, který býval spojen s menší okrasnou zahradou, v níž se nacházel bazén s vodotryskem. Levá boční strana je obrácena do Nádražní ulice, opačná strana je spojena s patrovou tovární budovou, která v délce několika desítek metrů ohraničovala část dvora a zahrady. Zadní strana vily tvoří hranici Tovární ulice. V celkovém pojetí exteriéru je zřejmá snaha neznámého projektanta neorenesanční budovy o výraz, odpovídající postavení Schumpeterovy rodiny. Nejinak je tomu v interiéru, kde vstupní hale dominuje široké točité kamenné schodiště s litinovým zábradlím, které ústí do chodby v patře. Ozdobou jsou obrazy ženských postav v životní velikosti po levé straně schodiště a na stěně chodby v patře, namalované olejovou barvou přímo na omítce a znázorňující patrně sedm dcer Aloise Jakuba Schumpetera, otce stavebníka Karla. Autorem obrazů byl František Hlaváček, který dvě z maleb signoval. V roce 1920 dům vyhořel a s ním i přilehlá továrna. Spáleniště roku 1923 koupil a továrnu opět zprovoznil krejčí Rudolf Bartůněk. Když mu byla po roce 1948 továrna vyvlastněna, emigroval do Ameriky. Vilu s továrními objekty postupně užívaly různé státní podniky. V současné době je majetkem společnosti Pezag. /P. Z.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila