SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Františka Váni

FOIBOS - 15. 12. 23:00
Vila Františka Váni

Vila, kterou pro manžele Františka a Růženu Váňovy projektoval pražský inženýr Jan Legát, sleduje historický předobraz francouzských zámečků.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily kraje Vysočina
Jan Sedlák, Herzán, Hubáček, Koreček, Kratochvíl, Laubová, Lukeš, Slavík, Strakoš, Šmerdová, Ugrinová, Zvolánková

Publikace o charakteru, zajímavostech a kráse rodinné architektury kraje Vysočina...

OBJEDNAT Vyšla: 1.10.2008
165 x 230 mm | vázaná |
ISBN: 978-80-87073-10-0
299.00 Kč

Informace o vile

Pražská čp. 127, Pelhřimov
Stavebník: František a Růžena Váňovi
Architekt: Jan Legát
1923 - 1924
Vila, kterou pro manžele Františka a Růženu Váňovy projektoval pražský inženýr Jan Legát, sleduje historický předobraz francouzských zámečků. Čtyřpodlažní budova s monumentálním jedenáctiosým průčelím a mansardovou střechou je přísně symetrická, k jejímu akcentovanému středu stoupala od silnice pěší cesta parkově upravenou zahradou. Zadní průčelí se obracelo k rozsáhlému pozemku, na němž byl nejen park s jezírkem a ostrůvkem uprostřed, ale i sad, zelinářská zahrada se skleníkem a hospodářským zázemím. Jan Legát se ovšem historických vzorů nedržel nijak ortodoxně. Především se snažil o zjednodušení formálních prvků, přičemž se inspiroval i secesí a ranou modernou. Nejpůvabnějším motivem jsou nárožní, velmi subtilně působící zaoblené arkýře, rozšiřující průčelí. Dům byl původně zamýšlen nejen jako obydlí pro čtyřčlennou rodinu doktora Váni, ale měl sloužit i jako sanatorium. Tomu odpovídá i dosti schematický půdorys všech podlaží: ke střední chodbě vždy přiléhala řada téměř identických pokojů obrácených k přední zahradě, na opačné straně byly kromě dalších pokojů kuchyně, koupelny a další pomocné prostory. Dům se však sanatoriem nikdy nestal. V přízemí byla ordinace s čekárnou a patrně byty pomocného personálu. Celé první patro sloužilo rodině. V domě bylo asi již od počátku několik nájemních bytů. Výstavbu domu z větší části financoval tchán doktora Váni, ředitel pelhřimovské spořitelny Jan Křemen, významná osobnost podnikatelského, ale i společenského života Pelhřimova. Doktor Váňa se po první světové válce stal v Pelhřimově státním městským lékařem, záhy však vážně onemocněl a jeho ordinaci v domě již v roce 1927 převzal doktor Vincenc Pross. Po válce vdova po doktoru Váňovi vilu prodala okresnímu úřadu, který ji proměnil v administrativní budovu.  /P. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník