- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Vysočina
- Vila Hanse Budischowského
Vila Hanse Budischowského
FOIBOS - 8. 12. 23:00
Mohutnou rodinnou vilu v Borovině, dnešní součásti Třebíče, dal postavit Hans Budischowsky, tehdejší majitel největší třebíčské továrny na obuv Carl Budischowsky und Söhne.
Informace o vile
Zámeček čp. 287, Třebíč-Borovina
Stavebník: Hans Budischowsky
Architekt: Max Spielmann
Sloh: neobaroko
1914 - 1915
Mohutnou rodinnou vilu v Borovině, dnešní součásti Třebíče, dal postavit Hans Budischowsky, tehdejší majitel největší třebíčské továrny na obuv Carl Budischowsky und Söhne. Vypracováním plánů pověřil pražského architekta židovského původu a rodáka z Kroměříže Maxe Spielmanna. Továrníkově vile vtiskl projektant zámeckou podobu a pojal ji v neobarokním stylu. Vila je zasazena do mírně se svažujícího terénu nad prudkým svahem údolí, v jehož východní části se nalézají výrobní haly borovinské továrny. Dvoupodlažní budova s podkrovním podlažím, zasazeným do mansardové střechy, spočívá na mohutném kamenném soklu. Jak jižní průčelí, v němž je umístěn hlavní vstup, tak severní, k němuž vedla ze zahrady dvě ramena schodiště, má reprezentativní charakter. Jižní fasádě dominuje vstupní portikus se čtyřmi subtilními pilíři rytmizovanými pásovou bosáží. Na portiku spočívá balkon s kuželkovou balustrádou. Interiéru vily dominuje velkoryse pojatá vstupní hala procházející přes dvě podlaží, v níž je umístěno výrazné točité schodiště. Přízemí domu s hudebním salonem a pánským pokojem ve východní části, jídelnou, kanceláří a zimní zahradou v části západní sloužilo výhradně společenským a reprezentativním účelům. Patro mělo naopak privátní charakter. Nacházela se zde ložnice, pokoje dětí, pokoj pro hosty a koupelna. V mnoha místnostech se do dnešních dnů zachovala bohatá štuková výzdoba stropů a stěn, původní okna, dveře, zárubně a další detaily. Luxusně zařízená vila poskytovala maximální komfort bydlení. V roce 1931 koupil vilu Josef František Waldstein-Wartenberg z třebíčské větve šlechtického rodu Waldsteinů-Wartenbergů, který si zde zřídil své rodové sídlo. /J. St.
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila