- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Zlínský
- Penziony v Bílé čtvrti – Avion, Viola, Radun, Iva
Penziony v Bílé čtvrti – Avion, Viola, Radun, Iva
FOIBOS - 24. 5. 22:00
Penziony v Bílé čtvrti v Luhačovicích navrhl na sklonku dvacátých let minulého století architekt Bohuslav Fuchs (1895–1972).
Informace o vile
Bílá čtvrť 428, 431, 432, 447, Luhačovice
Stavebník:
Architekt: Bohuslav Fuchs
Sloh: funkcionalismus
1927 - 1928
Penziony v Bílé čtvrti v Luhačovicích navrhl na sklonku dvacátých let minulého století architekt Bohuslav Fuchs (1895–1972). Funkcionalistická linie neměla dosud v architektuře lázní zastoupení. Penziony vzbudily již při realizaci rozruch a pozornost pro své odlišné pojetí a tato část lázní byla nazvána podle bílé barvy jejich fasád. Protokol o povolení výstavby tří vil v blízkosti léčebného pramene Aloiska byl podepsán 3. září 1927. Způsob zastavění navrhl Bohuslav Fuchs. Důsledně řešil optimální a ekonomické využití parcel i začlenění staveb do lázeňského prostředí. Zakládací podmínky ve svahu a blízko podloží pramene byly komplikované a bylo nutné přistoupit k řadě opatření. Bohuslav Fuchs navrhl také jednu z těchto vil – penzion Avion. V následujícím roce se zástavba rozšířila a další penziony Violu, Ivu a Radun, opět od Bohuslava Fuchse. Všechny tři měly podobné členění na část obytnou, část s byty pro hosty a část společenskou. Architekt uplatnil funkční dispozice s asymetrickým řešením a doplnil objekty otevřenými i krytými balkony a terasami. Narušil tak hmotný obal stavby a částečné otevřel domy do okolní přírody. Vzájemným pronikáním prostor dosáhl bohatý pohledový i průhledový účinek, úmyslně podložený volbou materiálu. Plasticky členitá průčelí jsou koncipována v souladu s interiérem a jeho prostorovou skladbou. Pravoúhlé členění vnější a vnitřní podoby budov bylo završeno plochou střechou. Kaskáda odpočinkových teras a ustupujících podlaží je nejvýraznější u penzionu Radun, který patří k vrcholným Fuchsovým dílům. Architekt v Luhačovicích uplatnil svůj vynikající smysl pro prostorovou kompozici. Stavby opticky směřují mimo svůj vlastní objem do volného prostoru. Působí přirozenou elegancí architektonického výrazu. Na příkladu Bílé čtvrti zdařile předvedl, jak se dají stavět vícepatrové nájemné vily ve svažitém terénu a nenarušit přitom přírodní scenerii. Fuchsovy stavby v Luhačovicích byly nadčasové, i dnes působí nesmírně moderně na rozdíl od soudobých realizací v Bílé čtvrti, které necitlivě narušily její původní estetický i výtvarný charakter. /LH
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila