- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Zlínský
- Rodinný dům
Rodinný dům
FOIBOS - 6. 8. 22:00
Příkladem zdařilé přestavby a rozšíření rodinného domu ze šedesátých let na reprezentativní vilu podnikatele je dům v Mařaticích od významných brněnských architektů.
Příkladem zdařilé přestavby a rozšíření rodinného domu ze šedesátých let na reprezentativní vilu podnikatele je dům v Mařaticích od významných brněnských architektů. Je situován v okrajové části Uherského Hradiště na předměstí venkovského typu. Stavebník pro své rodinné bydlení zvolil starší dům na poměrně malé parcele. Architekti se i při komplikovaných podmínkách úzkého a svažitého stavebního pozemku snažili splnit investorovy požadavky a dosáhnout co nejlepšího technického i obytného komfortu. Dlouhé hlavní uliční průčelí je proříznuto pouze štěrbinami vertikálních oken a hlavním vstupem. Dům je prosklenými plochami otevřen do zahrady. Dva hlavní vzájemně protknuté kubusy z režných cihel jsou propojeny prosvětlenou halou se schodištěm. Působivý výtvarný akcent jí dodávají sádrové reliéfy od pražského výtvarníka Michala Blažka. Chodbou z haly se vstupuje do místností v přízemí i v patře. Společenská část – velký obývací pokoj s jídelnou a kuchyní – je propojena s bazénem, fitness a tělocvičnou. Součástí domu je garáž a velký vinný sklep. Moderně myslící investor dokázal při řešení exteriérů přijmout návrhy architektů, dům byl projektován jako celek, včetně vybavení interiéru. Jeho podobu ale nakonec stavebník změnil. Přesto je stavba výrazným a zdařilým příkladem, že nenásilné a citlivé a přitom originální přestavby starších rodinných domů nabízejí jednu z alternativ k dnešní pokleslé neinvenční výstavbě, rostoucí především v okrajových částech obcí. Petr Pelčák (1963) je předsedou architektonického sdružení Obecní dům Brno. V roce 1992 založil spolu s Petrem Hrůšou (1955) společnost Architekti Hrůša & Pelčák, Ateliér Brno, která dnes patří k nejvýznamnějším brněnským architektonickým kancelářím. Jsou autory více než dvou set padesáti architektonických a urbanistických projektů, soutěžních návrhů i realizovaných staveb. Jejich díla byla dvakrát nominována na cenu Evropské unie za architekturu a prezentována na řadě výstav. Petr Pelčák se systematicky věnuje publicistické, kurátorské, výstavní a přednáškové činnosti, vztahující se především k meziválečné československé architektuře. Od roku 2008 má samostatnou architektonickou kancelář. /LH
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila