- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Zlínský
- Rodinný dům v lomu
Rodinný dům v lomu
FOIBOS - 9. 8. 22:00
Na okraji Napajedel v místě dvou kráterů, které zůstaly po těžbě stavebního pískovce, bylo postaveno zvláštní seskupení objektů.
Na okraji Napajedel v místě dvou kráterů, které zůstaly po těžbě stavebního pískovce, bylo postaveno zvláštní seskupení objektů. Spíše než o jeden dům se jedná o sestavu vkomponovaných jednoduchých a lapidárních objemů – kvádrů, respektujících reliéf terénu. Kompozici domu tvoří tři vzájemně chodbami propojené objekty v různých výškových niveletách. Na poměrně rozlehlém pozemku je dům rozdělen na část pro bydlení a část hospodářskou. Vlastní dům má tři části, které odrážejí vnitřní členění. Garáže, stání pro auta a zázemí pro údržbu zahrady jsou v samostatném dřevěném objektu u prvního kráteru na okraji pozemku. Dvě dřevostavby jsou posazeny na betonových deskách. V první z nich je obývací pokoj s jídelnou a kuchyní, oddělenou vestavbou spíže. Je postavena na horizontální desce nesené osmi pilíři, zasazenými do skály. Z obývacího pokoje vede přístup na rozlehlou, nad lomem vysutou terasu. Obě dřevostavby jsou spojeny vysutými prosklenými mosty s centrálním kamenným kvádrem. Kvádr je pevně spojen se zemí, jsou zde ložnice s koupelnami a pracovna. Lomeným schodištěm je řešen přístup do vysutého spojovacího traktu druhé dřevostavby. Tato je založena na železobetonové vaně nerezového bazénu a částečně vetknuta do skály, částečně nad ní visí. Vnitřní využití doplňuje sauna, whirpool a malé fitcentrum. Interiéry celku jsou řešeny čistě, s důrazem na snahu o maximální působení vlastního prostoru. Dům v lomu získal první cenu Grand Prix Obce architektů 2007 v kategorii novostavba. Především bylo oceněno odvážné řešení ve specifickém terénu. Přesto, že se projekt Domu v lomu skládá z několika částí, působí jako kompaktní, kvalitně provedený celek s řadou specifických detailů. Členění naopak dává každé části její jedinečnost. Architekt přitom dokázal zachovat magickou sílu zvoleného stavebního místa. Architekt Pavel Mudřík (1960) má ateliér ve Zlíně, pracovně působí po celé republice. Zabývá se občanskými stavbami, administrativními i peněžními domy, stavbami pro společné i individuální bydlení, interiérovou tvorbou a designem. /LH
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila