- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Zlínský
- Vila Bohuslava Alberta
Vila Bohuslava Alberta
FOIBOS - 17. 5. 22:00
V původním zastavovacím plánu Baťovy nemocnice z roku 1926 navrhl zlínský architekt František L. Gahura dva domy pro lékaře, z nichž se jeden realizoval.
V původním zastavovacím plánu Baťovy nemocnice z roku 1926 navrhl zlínský architekt František L. Gahura dva domy pro lékaře, z nichž se jeden realizoval. Byl určen pro MUDr. Bohuslava Alberta (1890–1952), významného lékaře a organizátora lékařské péče. Zabýval se moderním pojetím léčebných ústavů a organizací zdravotnictví. V období mezi válkami se stal primářem a ředitelem zlínské nemocnice. V tvůrčí spolupráci s firemním architektem Gahurou vypracovali mimo jiné ve Zlíně projekt progresivního nemocničního areálu s horizontální organizací provozu. Pro architekta Františka Lydie Gahuru (1891–1958) byla výstavba nemocničního areálu v roce 1927 prvním rozsáhlým úkolem u firmy Baťa. Gahura byl nepochybně jednou z nejvýraznějších osobností zlínské meziválečné architektury. Měl nezastupitelnou roli v určení charakteru a v rozvoji zlínské meziválečné funkcionalistické architektury a urbanismu. Důležitý význam pro zlínské prostředí měly i jeho společenské, umělecké a pedagogické aktivity. Vila MUDr. Alberta byla původně dvoupodlažní, částečně podsklepená obytná vilka s rovnou střechou a fasádou z neomítnutých červených cihel s půdorysnými rozměry 10 x 10 metrů. V roce 1931 došlo k první přístavbě vily na severovýchodní straně (6 x 4 metry). Půdorys domu byl doplněn dvěma krytými terasami nad sebou. Horní terasu a střechu nad ní vynášel rohový sloup. V roce 1939 byla vila přestavěna opět za účasti Františka L. Gahury. Albertova vila je dokladem firemního způsobu výstavby a hlásí se k formální řeči uměřené meziválečné moderní architektury zlínských obytných kolonií. Přesto dokázal Gahura stavbu obohatit v duchu své výtvarné orientace o řadu prvků mimo standardní pojetí a realizovat vilu, která překročila strohé firemní normy a respektovala intimitu individuálního bydlení. Po druhé světové válce se dr. Bohuslav Albert do Zlína nesměl vrátit. Jeho vila začala sloužit jako dvoubytový dům. V roce 1997 byla zničena okolní zahrada a v následujícím roce proběhla demolice původní vstupní budovy do nemocnice. Z původní urbanistické struktury celého nemocničního areálu dnes již zbylo jen torzo. /LH
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila