- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Zlínský
- Vila Zdeňka Lišky
Vila Zdeňka Lišky
FOIBOS - 23. 7. 22:00
Inspirativní prostředí kudlovských filmových ateliérů do velké míry spoluvytvářelo kulturní atmosféru baťovského Zlína a přitahovalo sem celou řadu tvůrčích osobností.
Inspirativní prostředí kudlovských filmových ateliérů do velké míry spoluvytvářelo kulturní atmosféru baťovského Zlína a přitahovalo sem celou řadu tvůrčích osobností. Od roku 1946 mezi ně patřil i skladatel filmové hudby Zdeněk Liška (1922–1983). V roce 1953 napsal pro cestovatele Zikmunda a Hanzelku hudbu k filmům Z Argentiny do Mexika, Afrika I a II, a poté, co poznal jejich domy s rozsáhlými pracovnami a archivy, se obrátil na jejich architekta. Vila pro manžele Liškovy a jejich rodiče, umístěná přímo na Kudlově v blízkosti ateliérů a zároveň na samotě uprostřed přírody, byla postavena v letech 1956 až 1959. Investičně náročnou akci umožnila Liškovi realizovat jeho mimořádná invence a pracovitost, která fascinovala všechny, kdo s ním spolupracovali. Liškova vila je završením trojice vil, které ve Zlíně v padesátých letech Zdeněk Plesník vyprojektoval. Je pozoruhodná svou stylovou rozmanitostí. Spojuje typologické a architektonické motivy z různých epoch i prostředí v pozoruhodný a soudržný celek. Obvodové zdivo kombinuje nosné cihlové části s železobetonovým sloupořadím a kamennými pilíři portiku. Arkýř fasády navazuje na tektoniku vil H&Z, přiznává ale navíc ocelové nosné prvky. Dispozice domu je dynamická, větrníkově se rozbíhající od ústředního dvojramenného schodiště. Jižní část přízemí domu tvořil spojitý prostor rozdělený symetricky mezi hlavní obytnou místnost a pracovnu, které byly navzájem oddělitelné posuvnou stěnou. Spojení vnitřního prostoru se zahradou zprostředkovávalo náznakové patium s bazénem na západní straně domu. Zlínské období Liškova života skončilo v sedmdesátých letech. Tehdy se skladatel rozvedl a znovu oženil a jeho novým domovem se stala Hlásná Třebáň. Kudlovskou vilu skladatel prodal Československému státnímu filmu. V roce 1975 byla bez větší újmy adaptována pro Studio krátkého a loutkového filmu. V devadesátých letech pak přešla do soukromých rukou a během několika let bez údržby a zajištění byla vandalsky proměněna v ruinu. V letech 2007 až 2008 nastala radikální přestavba a rozšíření domu pro nového majitele. /PV
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila