- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Zlínský
- Vila Zenobie Vítězové
Vila Zenobie Vítězové
FOIBOS - 2. 7. 22:00
Rekreační sídlo rodiny přerovského továrníka stojí na počátku olomouckého období architekta Lubomíra Šlapety.
Rekreační sídlo rodiny přerovského továrníka stojí na počátku olomouckého období architekta Lubomíra Šlapety. Inspirován dvěma opětnými pracovními a studijními pobyty u svého učitele Hanse Scharouna v letech 1934 a 1936 se zde s úspěchem vyrovnal s úkolem vytvořit romantické obydlí, reflektující jak tradici dřevěné lidové architektury, tak i požadavky moderní architektury, a harmonicky spojující dům s přírodní scenerií. Sedlová střecha domu sestupuje doslova až k terénu. Sklon střešní konstrukce je přiznán v sedací části obytného pokoje a také expresívním diagonálním tvarováním okenních otvorů a jejich členěním je vytvořen důvtipný kontrast mezi obytnou a jídelní částí interiéru a jeho vztah k okolí. V exteriéru salla terrena, terasa a majitelkou pečlivě opatrovaná skalka přirozeně dotvářely jednotu a ojedinělou atmosféru tohoto půvabného domova. V neobyčejně umělecky vnímavé osobnosti paní Zenobie Vítězové nalezl architekt stavebníka, citlivého pro jeho ambice. Zenobie Vítězová (1901–1987) – kromě záliby v květinách, k níž jí poskytovala prostor zahrada rožnovského domu – byla velkou milovnicí české poezie a literatury a vedla po celý život přátelskou korespondenci s Jakubem Demlem. Max Švabinský vytvořil v roce 1943 její portrét. Její dům od svého vzniku na přelomu let 1936–37 až do roku 1981 prošel řadou přestaveb a přístaveb, které vždy směl navrhovat pouze původní autor. A tak se stal němým svědkem nelehkých osudů rodiny i sociálních změn, když se z letního sídla postupně stalo místo trvalého bydlení nejen paní domu, ale i obou jejích dětí. V wrightovském smyslu organické architektury dům tak rostl na základě trpělivého dialogu majitelky a architekta přirozeně jako strom více než čtyři desetiletí… Poté, co byl na konci osmdesátých let dům prodán, napsala dcera Zenobie Pellarová o jeho historii a osudu rodiny knihu „Nechtění, neptaní, nezbytí“. /VŠ
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila