SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Zenobie Vítězové

FOIBOS - 2. 7. 22:00
Vila Zenobie Vítězové

Rekreační sídlo rodiny přerovského továrníka stojí na počátku olomouckého období architekta Lubomíra Šlapety.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Zlínského kraje
Vladimír Šlapeta, Naděžda Goryczková, Klára Hodaňova, Ladislava Horňáková, Jana Spathová, Martin Strakoš, Petr Všetečka

Jedinečná publikace představuje slavné i pozapomenuté vily a rodinné domy Zlínského kraje, stavby více než sto let staré i nedávno dokončená díla současných architektů.

OBJEDNAT Vyšla: 6.5.2008
165 x 230 mm | vázaná | 224 stran
ISBN: 978-80-87073-08-7
299.00 Kč

Informace o vile

Šlapetova 717, Rožnov pod Radhoštěm
Stavebník: Zenobie Vítězová
Architekt: Lubomír Šlapeta
Sloh:
1936 - 1937
Rekreační sídlo rodiny přerovského továrníka stojí na počátku olomouckého období architekta Lubomíra Šlapety. Inspirován dvěma opětnými pracovními a studijními pobyty u svého učitele Hanse Scharouna v letech 1934 a 1936 se zde s úspěchem vyrovnal s úkolem vytvořit romantické obydlí, reflektující jak tradici dřevěné lidové architektury, tak i požadavky moderní architektury, a harmonicky spojující dům s přírodní scenerií. Sedlová střecha domu sestupuje doslova až k terénu. Sklon střešní konstrukce je přiznán v sedací části obytného pokoje a také expresívním diagonálním tvarováním okenních otvorů a jejich členěním je vytvořen důvtipný kontrast mezi obytnou a jídelní částí interiéru a jeho vztah k okolí. V exteriéru salla terrena, terasa a majitelkou pečlivě opatrovaná skalka přirozeně dotvářely jednotu a ojedinělou atmosféru tohoto půvabného domova. V neobyčejně umělecky vnímavé osobnosti paní Zenobie Vítězové nalezl architekt stavebníka, citlivého pro jeho ambice. Zenobie Vítězová (1901–1987) – kromě záliby v květinách, k níž jí poskytovala prostor zahrada rožnovského domu – byla velkou milovnicí české poezie a literatury a vedla po celý život přátelskou korespondenci s Jakubem Demlem. Max Švabinský vytvořil v roce 1943 její portrét. Její dům od svého vzniku na přelomu let 1936–37 až do roku 1981 prošel řadou přestaveb a přístaveb, které vždy směl navrhovat pouze původní autor. A tak se stal němým svědkem nelehkých osudů rodiny i sociálních změn, když se z letního sídla postupně stalo místo trvalého bydlení nejen paní domu, ale i obou jejích dětí. V wrightovském smyslu organické architektury dům tak rostl na základě trpělivého dialogu majitelky a architekta přirozeně jako strom více než čtyři desetiletí… Poté, co byl na konci osmdesátých let dům prodán, napsala dcera Zenobie Pellarová o jeho historii a osudu rodiny knihu „Nechtění, neptaní, nezbytí“.  /VŠ

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník