- Nacházíte se: Úvodní strana
- Výstavy
- Slavné vily Jihočeského kraje
Slavné vily Jihočeského kraje
Hardtmuthova vila, České Budějovice
12. 4. 2012 - 4. 5. 2012
Místo konání: DDM - Hardtmuthova vila - U Zimního stadionu 1, České Budějovice
Otevřeno: od 12. dubna 2012 do 4. května 2012 PO-PÁ od 8.00 do 21:00 hodin
Organizátor: FOIBOS BOOKS, Vilová 11, Praha 10, tel.: 274 774 451,
Anotace:
Výstava Slavné vily Jihočeského kraje představuje 50 z nejzajímavějších jihočeských architektonických děl, určených pro rodinné bydlení. Tedy objektů, na nichž se nejrychleji a nejpřesvědčivěji krystalizovala nová podoba architektonických stylů a směrů. Základ výstavní expozice tvoří panely s obrazovou dokumentací (dobové i současné fotografie vil a jejich interiérů, portréty architektů atd.) a komentujícími texty.
Výstava vznikla spolu se stejnojmennou publikací díky autorskému týmu, který tvoří prof. PhDr. Rostislav Švácha, CSc, Mgr. Milan Šilhan a Mgr. Eva Žáčková. Výstava i publikace jsou součástí rozsáhlého projektu Slavných vil ČR, který začala umělecká agentura Foibos připravovat již v roce 1999 a dokončit se ho podařilo v roce 2010.
České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Tábor, Bechyně, Vimperk, Prachatice, Chýnov a další, to jsou města a obce, do nichž se vydáme s výstavou Slavné vily Jihočeského kraje.
Jižní Čechy jsou z hlediska dějin architektury vnímány jako oblast rozsáhlých feudálních sídel, ucelených souborů měšťanské architektury historických měst a malebného lidového stavitelství.
Na první pohled proto může znít spojení jižních Čech s vilovou architekturou poněkud nepatřičně. Přesto lze při toulkách jihočeskou krajinou objevit pestrou paletu vil upomínající na neméně různorodou škálu stavebníků a jejich architektů. Kdo by neznal renesanční Kratochvíli, jednu z nejstarších vilových staveb v českých zemích.
Zlatý věk vilové architektury však představuje pro jižní Čechy závěr 19. a počátek 20. století. V ústraní jižních Čech formuje své prvotiny na poli architektury originální osobnost Františka Bílka a díky osvíceným stavebníkům zde zanechávají svá raná díla přední tvůrci středoevropské architektury - Dušan Jurkovič, Jan Kotěra či Leopold Bauer. Neznámou kapitolu představuje řada vídeňských architektů pracujících na zakázku místní, nezřídka konzervativní německé a židovské klientely. Naopak otevřenost vůči názorům moderní architektury dokládají na konci 20. a v průběhu 30. let 20. století realizace předních osobností pražské avantgardy (Evžen Linhart, Kamil Ossendorf, Richard Podzemný) i díla místních tvůrců (Karel Chochola, Jan Chomutovský). Pestrou mozaiku děl a stavebníků dotváří vila prezidenta Edvarda Beneše.
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila