- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Napsali o nás
- Klenoty Ústeckého kraje: Kotěrova kolonie v Lounech
Klenoty Ústeckého kraje: Kotěrova kolonie v Lounech
Připomenout poněkud pozapomenuté dílo architekta Jana Kotěry a zároveň upozornit na slavné stavby Ústeckého kraje si klade za cíl výstava, jež začíná příští středu v malebných prostorách pražské Trmalovy vily.
Lidé, kteří na výstavu nazvanou "Slavné vily Ústeckého kraje: Kotěrova kolonie v Lounech" zavítají, se mohou těšit na soubor unikátních dobových i současných fotografií. Prohlédnout si budou moci také původní plány, model Kotěrovy kolonie i nejtypičtějšího zástupce rodinného domu.
Ačkoli se výstava nazývá Slavné vily Ústecka, expozice jich nabídne pouze část. Hlavní slovo v rámci expozice dostane výstavba čtvrti pro železniční zaměstnance z pera Jana Kotěry. Právě při navrhování této kolonie architekt uplatnil jako vůbec první v Čechách koncept zahradního města, jež by spojovalo výhody města a venkova v jeden celek. Inspiraci přitom čerpal z bohatých znalostí z německých a anglických zahradních měst.
Pohled na Kotěrovu kolonii v Lounech.Kolonie se podle Kotěrových plánů z roku 1909 neměla skládat pouze z rodinných domů pro železniční zaměstnance. Počítal také se zázemím: školou pro děti, kostelem a obchody. Chybět neměly ani restaurace, lázně nebo veřejné prádelny. Na mnohé z toho nakonec nedošlo. Čáru přes rozpočet Kotěrovi udělaly finanční možnosti dráhy. Uskutečnění se tak dočkala jen horní - takzvaná vilová - část kolonie a dvě prádelny.
Přiškrcený rozpočet však Jana Kotěru od dokončení díla neodradil. Po válce se do Loun vrátil a postavil ještě takzvané Osmidomy. Jejich poznávacím znamením jsou pálené cihly kombinované s režným zdivem, lehké ornamentální zdobení a důraz na praktičnost. Domů vzniklo celkem třiapadesát z devíti různých typů. Bydlet v nich mohly dvě až jedenáct rodin.
Výstavu pořádá Kotěrovo centrum ve spolupráci s Oblastním muzeem v Lounech. Zájemci si expozici budou moci prohlédnout od 1. dubna do 17. května 2009 v prostorách Trmalovy vily v pražských Strašnicích.
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila