- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Napsali o nás
- Martin Strakoš: Proč památkáři nerozumí nové architektuře a architekti historickému prostředí?
Martin Strakoš: Proč památkáři nerozumí nové architektuře a architekti historickému prostředí?
Proč památkáři nerozumí nové architektuře a architekti historickému prostředí? 9. prosince 2010 od 18:00 v antikvariátu a klubu Fiducia, Mlýnská 2, Ostrava
Přednáška je součástí mediálního plánu Národního památkového ústavu „Nové ve starém. Současná architektura a historické město“. Památka na jedné a nová architektura na druhé straně. Obě strany – tedy památkáři a architekti – mají vlastní hodnotové systémy a řídí se svými pravidly, byť někteří architekti mohou být památkáři a někteří památkáři se zase po čase vydávají na dráhu projektujících architektů. Jakým způsobem se navzájem památkáři a architekti posuzují? Jaké jsou výsledky nové architektury v historickém prostředí a jak se diskutuje o nejlepších a nejhorších případech vstupů nové architektury do historického města? Jaké jsou přístupy památkové péče ve vztahu k nové architektuře a architektů k historickému prostředí? Nejen na tyto otázky bude autor hledat odpovědi v komentáři k příkladům nové architektury v historické zástavbě. Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, územním pracovištěm Ostrava.
Martin Strakoš (1972) - historik architektury a umění, absolvent Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, nyní pracuje v ostravském pracovišti Národního památkového ústavu a přednáší na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Zabývá se 19. a 20. stoletím a současnou architektonickou tvorbou, uměním a památkovou péčí. Publikuje v odborných časopisech ERA 21, Stavba nebo v kulturním časopise Protimluv. Spolupracoval na publikacích o architektu Jiřím Krohovi (2007), o architektuře v bruselském stylu v rámci výstavy Bruselský sen (2008), o Slavných vilách Moravskoslezského kraje (2008). V loňském roce vydalo ostravské pracoviště Národního památkového ústavu autorovu publikaci Průvodce architekturou Ostravy.
Akce antikvariátu a klubu Fiducia podporují: Statutární město Ostrava, Ministerstvo kultury, Ministerstvo pro místní rozvoj, Nadace české architektury, ČSOB, Nadace Via, manželé Feltlovi.
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila