- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Napsali o nás
- Ministerstvo kultury a ministerstvo pro místní rozvoj podpořily slavné vily
Ministerstvo kultury a ministerstvo pro místní rozvoj podpořily slavné vily
Výstavu „Slavné vily Čech, Moravy a Slezska a slavné vily Slovenska“ zahájili náměstkyně ministra kultury PhDr. Anna Matoušková a náměstek ministra pro místní rozvoj Ing. Miroslav Kalous v prostorách nové budovy Fakulty architektury Českého vysokého učení technického.
K vidění jsou tu fotografie, projekty i makety domů, v nichž experimenty tvůrců dostaly velký prostor. Vily spojené se zvučnými jmény architektů Kotěry, Gočára, Bílka, Jurkoviče a mnoha dalších vzbuzují respekt a úctu. Stejně tak majitelé slavných vil si zaslouží pozornost. Právě oni péčí o své domy významně obohatili naše kulturní dědictví.
Podle názoru odborníků právě na vilových stavbách je možné vyložit a interpretovat celé dějiny architektury.
Náměstkyně ministra kultury PhDr. Anna Matoušková ocenila součinnost všech, kteří podpořili vznik výstavy o slavných vilách a uvedla: „Slavné vily jsou atraktivní součástí našeho kulturního dědictví. Jsou nejen dobrou učebnicí dějin architektury, ale skrývají v sobě zajímavé kapitoly ostatních součástí dějinného poznání. K těm nejpřitažlivějším patří osobní příběhy jejich majitelů, stavitelů a architektů. Díky soustředění zájmu odborníků na „slavné vily“, se tento typ kulturního dědictví stává stále více zajímavým fenoménem pro oblast cestovního ruchu. Oceňuji, že se tato výstava koná právě v nové budově Fakulty architektury ČVUT. Věřím, že bude bohatým zdrojem inspirací pro mladé architekty..“
České vily se v Praze představily již podruhé. Z Prahy poputují Slavné vily Čech na Moravu do Muzea umění v Olomouci, odsud dále do Ostravy a následně do Bratislavy.
Výstava „Slavné vily Čech, Moravy a Slezska a Slavné vily Slovenska“ (www.SlavneVily.cz) na Fakultě architektury ČVUT představí výběr 120 vil z České republiky a 65 vil ze Slovenské republiky. Texty na výstavních panelech jsou doplněny novými i dobovými fotografiemi a plány. Česká část výstavy, připravená prof. Vladimírem Šlapetou a prof. Pavlem Zatloukalem se zaměřila na vily od 19. století do současnosti, slovenský výběr, vedený panem prof. Matúšem Dullou, je bohatší například o dva příklady římských vil ze 3. století. Kromě výstavních panelů jsou zde k vidění trojrozměrné modely českých i slovenských vil.
Výstava bude doplněna bohatým doprovodným programem, zahrnujícím přednášky Ing.arch. Zdeňka Lukeše a Prof. Jindřicha Vybírala, komentované prohlídky a exkurze Prof. Matúše Dully a Ing. Jana Stěničky.
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila