- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Napsali o nás
- Nejhůře se hledali pamětníci
Nejhůře se hledali pamětníci
KNIHA O STARÝCH A KRÁSNÝCH VILÁCH. Autoři představili knihu o historii nejzajímavějších domů a vil na severu Čech, o jejich majitelích i architektech.
Ústí nad Labem - Kde všude se dá najít zmínka o historii domu nebo vily? Třeba v kronice mateřské školky. I s takovými úsměvnými a netradičními prameny se setkali autoři knihy, když hledali informace o slavných vilách Ústeckého kraje.
„Týká se to vily ve Varnsdorfu a České Kamenici. Například původní stavební záznamy o varnsdorfské vile se ztratily. A až v kronice mateřské školky se našel přepis konfliktu mezi zdejší radnicí a pražskými architekty. Radnici se totiž nelíbilo, že má mít nově vystavěný dům plochou střechu, podle ní zohyzdí okolní krajinu. Architekti zase vysvětlovali, že je to projev moderní doby. A díky tomuto dopisu byl dům postaven i s diskutovanou plochou střechou,“ říká novinář a jeden z autorů knihy Martin Krsek, který v minulosti seriál o slavných vilách Ústeckého kraje publikoval v MF DNES.
Kniha Slavné vily Ústeckého kraje představuje zajímavé a významné objekty, které byly postaveny v posledních 150 letech. Své zastoupení tu mají honosné secesní a novorenesanční domy, ale i majestátní funkcionalistické objekty a nejnovější architektonické počiny. Staršími sestrami této publikace jsou již zveřejněné knihy o vilách v Praze či Brně.
„Když jsme se v roce 2001 přestěhovali do krásné Trmalovy vily v pražských Strašnicích, chtěli jsme ji představit veřejnosti. V úvahu připadala expozice víc takových výjimečných vil v Praze. Později se z toho navíc vyklubala kniha. Lidé si totiž z výstavy chtěli také něco odnést domů,“ vysvětluje Marek Veselý z umělecké agentury Foibos, která knihy o vilách vydává.
Na Prahu navázaly další kraje jako Jihomoravský, Jihočeský a Olomoucký. „Teď se přidává Ústecký region a když vše půjde hladce, nejpozději v prvních měsících příštího roku by mohly mít zveřejněny své slavné vily všechny regiony v Česku,“ dodává autor celého projektu Oldřich Janota.
Původně měla být publikace o severočeských vilách jakousi kompilací již zveřejněných informací o zajímavých stavbách.
„Jenže literatura k této problematice prostě neexistuje. Museli jsme čerpat hlavně z archivů. Velkým handicapem bylo, že jsme téměř nemohli sehnat původní majitele nebo jejich potomky,“ objasňuje další z přispěvatelů knihy o vilách v Ústeckém kraji Tomáš Pavlíček.
Jak dále vysvětluje, absence pramenů a problém s pamětníky jsou způsobeny hlavně děním okolo poloviny 20. století. Nejprve byli z pohraničí vystěhováni Češi, pak za války Židé a po osvobození zase Němci. „A německá minulost měla být svým způsobem zapomenuta. To se bohužel dotklo i vil. Drtivá většina jejich majitelů byli totiž právě Němci - podnikatelé nebo průmyslníci. Z toho důvodu bylo těžké zjistit autora architektonického projektu a pamětníky,“ popisuje. Kniha je rozdělena do pěti časových období. Druhou polovinu 19. století reprezentuje například zámek Velké Březno či Křížova vila v Žatci. Počátek 20. století zastupují zpravidla secesní a romantizující stavby.
„Největší soubor představuje meziválečnou architektonickou tvorbu. Naopak sporadicky se zmiňujeme o poválečných a novodobých vilách. Protože po únoru 1948 se už nedá hovořit o vile jako takové, ale spíše o rodinném domě,“ doplňuje Tomáš Pavlíček. Zajímavých vil je podle Pavlíčka v kraji spoustu - nejen padesátka uveřejněných - chybí k nim však jakékoliv údaje, nebo jsou v hodně zbědovaném stavu.
Slavné vily - Co v knize také najdete
Chotkova vila ve Velkém Březně postavená v letech 1842 - 1844, koncem 19. století přestavená. V dnešní době je tato půvabná stavba známá spíše pod označením zámek Křížova vila v Žatci postavená v roce 1865, později prošla několika přestavbami. V současnosti slouží jako pobočka žateckého muzea K. A. Polánka.
Vila Švagrovských v Bechlíně postavená v letech 1874 - 1875, mezi časté návštěvníky tohoto domu patřil básník a spisovatel Jan Neruda.
Domy pro železniční zam. v Žatci postavené v letech 1909 - 1911 (a 1919), jejich autorem je jeden z nejznámějších českých moderních architektů, Jan Kotěra.
Hüblova vila v Ústí nad Labem postavená v letech 1923 - 1924, patří mezi dvě známá díla, která v republice postavil slavný architekt Otto Prutscher.
Petschkova vila v Ústí nad Labem postavená v letech 1929 - 1931, nechal si ji postavit syn nejbohatšího českého podnikatele první republiky - uhlobarona Ignaze Petschka
Kde kniha též vyšla
Podobná knižní publikace o místních starých a slavných domech vyšla také v Praze, Brně, Jihomoravském, Olomouckém, Královéhradeckém, Libereckém a Jihočeském kraji.
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila