- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z oboru
- Architekt Dominik Fey
Architekt Dominik Fey
6. července to je 150 let od narození uherskohradišťského architekta Dominika Feye. Narodil se v jižních Čechách, v Písku, v rodině městského domovníka. Studoval pozemní stavitelství na pražské ČVUT, kde byli jeho profesory významní architekti jako Josef Schulz či Jan Koula. V období jeho studií vrcholila v české architektuře oblíbenost historizujících slohů a novorenesance. Velmi intenzivně Fey vnímal inspiraci českým barokem, soudobou secesí, kubismem i lidové stavitelství po vzoru Dušana Jurkoviče.
V Bystřici pod Hostýnem máme podle všeho jen jedinou stavbu architekta Dominika Feye – budovu ZUŠ, bývalou faru. Na návrhu farní budovy začal architekt pracovat v roce 1907. Město potřebovalo novou farní budovu v blízkosti školy a kostela. Fey navrhl stavbu jednoduchého, téměř čtvercového půdorysu ozvláštněnou nárožním arkýřem v patře, originálním tvarem oken, se stanovou střechou zdobenou věžičkou na vrcholu a honosnými vikýři. Peněz se však stavebníkům nedostávalo. Místo potřebných 60 tisíc bylo k dispozici jen 45 tisíc korun. Proto zůstal Feyův arkýř jen na papíře, stejně jako věžička, zdobné vikýře a šambrány oken. Máme tedy v Bystřici stavbu, která je projevem stavebního stylu Dominika Feye, a také připomínkou věčné nedostatečnosti městského rozpočtu. Dost dobře bychom ale v Bystřici mohli mít ještě jednu stavbu diskutovaného architekta, a to „Letní domek pana továrníka V. Zbořila“, jak stojí na jednom z Feyových výkresů, který objevil v SOkA Uherské Hradiště (tam je soustředěna Feyova pozůstalost) někdejší diplomant Slezské univerzity v Opavě Ivan Bergmann. V jeho magisterské diplomové práci z roku 2004 nazvané „Architekt Dominik Fey (katalog díla)“ najdeme na str. 75 tento citovaný popis návrhu stavby:
„Letní vila V. Zbořila (návrh), lokace – Bystřice pod Hostýnem, zadavatel – Václav Zbořil, továrník v Bystřici pod Hostýnem, datace – 1909. Malá modernistická letní vila obdélného půdorysu zasazená kratší stranou do strmého svahu orientovaného na jih. Z přízemí se vstupuje do síně se schodištěm do dalšího patra, pod nímž je malá toaleta. Následuje kuchyň se spíží a pokojík pro hlídače. Přízemí rozšířeno o dvojici sklepů, jež i s příchozí chodbou vyhloubeny do svahu. V 1. Patře je kromě síně se schodištěm i jídelna. V podkrovních prostorách plocha síně zmenšena o šatnu, jež sousedí s ložnicí. Přízemí ze smíšeného zdiva (cihel a kamene) na čelní fasádě prolomeno velkými prosklenými secesními dveřmi. Schodiště osvětleno trojicí úzkých okýnek zasazených v jedné rovině, jejichž výška se postupně snižuje. Obdobně tomu je i u 1. patra, které osvětleno velkými okny i z bočních stran. Do ložnice, umístěné v podkroví, umožněn přístup světla dvojicí vikýřů. Originálně je řešeno osvětlení schodiště se síní. Nízký kruhový vikýř s pásem úzkých obdélných oken přechází na čelní straně do souvislé linie. Střešní konstrukce je valbová.“
Bohužel není nikde ve výkresech uvedena bližší lokace stavby. Netušíme, kde vlastně měla stát originální Zbořilova vilka, jejíž návrh podle odborníků odkazoval na vliv soudobého anglického modernistického hnutí Arts and Crafts. (Tento umělecký směr nazvaný „Umění a řemesla“ oslavoval a oceňoval středověkou, především gotickou, řemeslnickou práci a návrat k ruční výrobě, která jediná mohla vdechnout věcem život.) Není známo ani to, jestli se od podrobného návrhu stavby nakonec pokročilo k její realizaci.
Snad by se mohlo podařit něco vyčíst z obchodní korespondence Dominika Feye uložené v uherskohradišťském archivu. Ale je tu ještě jedna možnost: vilka tu v Bystřici někde stojí – jen z důvodů finančních či jiných vypadá poněkud jinak, než je uvedeno v lákavém a zvědavost vzbuzujícím popisu.
Inu těžký je život architekta-umělce, věčný souboj s penězi a vkusem, s možností, s realitou.
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila