- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z oboru
- Dny evropského dědictví / European Heritage Days
Dny evropského dědictví / European Heritage Days
Od 13. do 21. září se konají letošní Dny evropského dědictví. Nabízejí jedinečnou možnost prohlédnout si i ty památky, které nepatří mezi běžně přístupné. Stejně jako v minulých letech, i letos se otevírají dveře mnoha rodinných domů a vil, stačí si jen vybrat... například Vilu Franze Petschka v Ústí nad Labem.
Aktuální otevírací doba Petschkovy vily v rámci Dnů evropského dědictví je Vám k dispozici v katalogu Ústí nad Labem.
Vila Franze Petschka
Stavebníkem budovy byl na přelomu 20. a 30. let 20. století významný ústecký občan a obchodník s uhlím Franz Petschek. Byl třetím synem ústeckého velkoobchodníka Ignaze Petschka a jako otcův nástupce pokračoval v budování rodinné firmy. Další rozvoj firmy však přerušil nástup fašismu v Evropě a vynucená emigrace rodiny Petschků.
Dům byl postaven v letech 1929 až 1931 podle projektu ústeckého architekta Paula Brockhardta. Vila je postavena s převažujícím vlivem francouzského barokního klasicismu. Obdobou této vily jsou v období první republiky další stavby pro Petschkovu rodinu v Praze. Bratranec Otto Petschek si postavil vilu, kde nyní sídlí velvyslanec USA, a jeho strýc Julius Petschek si v obdobném stylu nechal postavit palácovou vilu, kde nyní sídlí velvyslanectví Ruska.
Exteriér budovy zaujme především honosným pískovcovým obložením. Čtyřpodlažní vila je pozoruhodným způsobem "zabořena" do svahu za uliční frontou. Hlavní průčelí je obráceno do dnešní ulice Winstona Churchilla, kde je také hlavní vchod do objektu. Tím se návštěvník dostane do honosného vstupního vestibulu, který je dodnes dochován takřka v neporušené podobě. Stěny jsou obloženy keramickými dlaždicemi, zajímavá jsou litinová zábradlí a kryt topení ze stejného materiálu.
Rodině sloužilo především první a druhé patro budovy s rozlehlými centrálními halami. Prostory jsou propojeny reprezentačním schodištěm, hlavní halu s litinovým zrcadlovým krbem s bohatou rokajovou novorokokovou řezbou osvětlují velká francouzská okna. V severní části tohoto podlaží se nachází čínská jídelna, která je vyzdobena malbami s čínskými přírodními motivy. Během II. světové války sloužila vila jako sídlo policejního prezidia. Ve 2. polovině 20. století byl v budově umístěn Pionýrský dům a později Školský úřad. Dnes budovu vlastní a spravuje Česká školní inspekce.
Česká školní inspekce
Vila Franze Petschka
W. Churchilla 6, Ústí nad Labem
Budova slouží státní správě, prohlídkám jsou proto vymezeny každoročně pouze "Dny evropského dědictví ". Více o "Dnech evropského dědictví" se dočtete mimo jiné na stránkách Magistrátu města Ústí nad Labem.
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila