- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z oboru
- Hardtmuthova vila
Hardtmuthova vila
Vstupte... aneb Slavné vily s otevřenými dveřmi. Překrásná vila v Českých Budějovicích je místem setkávání, vzdělávání a aktivního trávení volného času. Přijďte se podívat!
Dům dětí a mládeže v Českých Budějovicích.
Dům dětí a mládeže sídlí od roku 1979 v objektu někdejší Hardtmuthovy vily, U Zimního stadionu 1, České Budějovice.
Jsme organizací zajišťující různé volnočasové aktivity pro děti, mládež i dospělé. Každý školní rok otevíráme cca 200 zájmových útvarů, do kterých se hlásí přes 2.000 účastníků. Na základě poptávky veřejnosti a zájmu dětí pracují tato oddělení – taneční, výtvarné, hudební a dramatické, přírodovědné, oddělení techniky, oddělení turistiky, tělovýchovy a sportu, oddělení vzdělávání a oddělení klubové činnosti.
Zajišťujeme všechny formy zájmového vzdělávání – pravidelnou činnost v jednotlivých zájmových útvarech, příležitostnou a spontánní činnost, organizujeme dětské tábory. Soustavně pečujeme o talenty, zabezpečujeme soutěže vyhlašované MŠMT ČR – okresní a krajská kola. Mezi nejvýznamnější úspěchy patří vítězství tanečních souborů, pěveckých sborů, technických kroužků na celostátních, evropských i světových soutěžích.
Podrobné informace získáte na našich www stránkách: www.ddmcb.cz .
Pokud nevíte co s volným časem, přijďte mezi nás.
Vila Franze a Anny von Hardtmuth
Deset let po vile Oliviera hraběte Lamezan-Salins začalo v jejím sousedství vyrůstat sídlo dalšího ze spolumajitelů podniku L.&C. Hardtmuth. Zbudoval je bratr hraběnky Mathilde, Franz von Hardtmuth, a jeho manželka Anna rozená von Rostoczil.
Také nad autorstvím Hardtmuthovy vily se dosud vznáší otazník. Jako pravděpodobný autor projektu se jeví vídeňský architekt Arnold Goldberger, který na přelomu prvního a druhého desetiletí 20. století projektoval pro firmu L.&C. Hardtmuth dělnickou kolonii a pro hraběte Lamezan-Salins zase loveckou chatu.
Dvoukřídlý objekt na půdorysu písmene L, s druhým patrem mansardovým, dokonale evokuje šlechtické sídlo první poloviny 18. století. Zasloužilo se o to především hlavní osově souměrné průčelí, orientované do hlavní třídy. Pod hlavní římsou nese tato fasáda alianční znak Hardtmuthů a Rostoczilů a poukazuje tak na šlechtický původ stavebníků. Hardtmuthova vila reprezentuje svým vnějškem i vnitřními prostorami architekturu tzv. třetího baroka. Ústřední prostor dispozice tvoří patrová anglická hala s ochozem v patře, která spojuje reprezentativní místnosti v přízemí s privátními prostorami v horním podlaží. Podoba interiérů přízemí se plně podřizuje reprezentační funkci. Zejména v přízemí se dochovalo mnohé z původní výzdoby. Barokizující mramorové krby, štukové stropy pojednané v novobarokním či novorokokovém duchu, tapety, dřevěná obložení stěn, to vše dovoluje udělat si alespoň nepatrnou představu o bytové kultuře nejvyšších vrstev společnosti na sklonku rakousko-uherské monarchie.
Na stavbu vily navázala úprava zahrady provedená podle návrhu vídeňského architekta Floriana Schöna z roku 1913.
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila