- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z oboru
- Královéhradecké vily aneb domy slavné i zapomenuté
Královéhradecké vily aneb domy slavné i zapomenuté
Nahlédněte s námi do světa architektury českého severovýchodu, projděte se napříč staletími, poznejte architekty, kteří zanechali své otisky v ulicích Vašeho města či obce. Možná jsou blíž, než si myslíte… Wiplerova vila v Hradci Králové
Novorenesanční vila pro Karla Wiplera, c. a k. gymnaziálního profesora, byla postavena podle návrhu Václava Rejchla staršího. Dům byl situován na parcele vzniklé po bourání barokního opevnění, v místě mezi bastionem a řekou Orlicí zvaném Morušovka podle sadu moruší. Zde se proto logicky objevily první parcely nového typu vilové čtvrti, které získávali vážení měšťané Hradce k realizaci svých okázalých sídel. Wiplerova vila byla dokončena jako první. Do té doby prakticky takovýto typ zástavby v Hradci neexistoval.
Karel Wipler, hradecký radní a profesor na zdejším gymnáziu, zadal projekt na dům mistru zednickému, Václavu Rejchlovi staršímu, který v té době měl za sebou již několik realizací činžovních domů.
Na rohové, téměř čtvercové parcele, vystavěl Rejchl vilu poměrně kompaktní hmoty, akcentovanou nárožní věží, s využitím pro další místnost. Do uliční fasády situoval autor hlavní rizalit zakončený typickým renesančním štítem, který zopakoval i na boční fasádě s předsazeným vstupem. Fasáda je zdobena nárožní psaníčkovou sgrafitovou bosáží, na věži je lunetová římsa zdobená kolorovaným okrově cihlovým sgrafitem. Dispozice téměř obdélníkového dvoupatrového domu se sklepem je účelná a opakující se ve všech patrech. Páteří podlaží je centrální podlouhlá chodba s neckovitou klenbou, ze které se vstupuje do všech místností. Schodiště spojující jednotlivá patra je v samostatném traktu. Pokoje orientované do zahrady mají dřevěnou prosklenou verandu.
Již od samého začátku byl dům navržen pro dvě rodiny se samostatným bytem pro domovníka, kdy v patře je luxusnější byt, který má všechny pokoje do ulice propojeny dveřmi v jedné ose, což umožňuje zajímavý průhled navozující pocit zámeckých prostor. V interiéru autor použil další zdobné prvky jako štukové rozety, kované zábradlí, niky. V každém pokoji byla kachlová kamna. Péči věnoval i všem kovářským prvkům, jako je oplocení, hrotnice věže a korouhvičky na štítech, které jsou dílem hradeckého kováře Rabase. Dešťové svody byly vedeny vnitřkem domu, což umožnilo zachovat architektonicky-výtvarnou čistotu fasád.
Stavitel Václav Rejchl starší, rodák z nedalekých Librantic, byl zakladatelem významného rodu stavitelů a architektů. V jeho šlépějích pokračovali a pokračují další tři generace neméně úspěšné jako on. Vila Karla Wiplera se v téměř nezměněné podobě zachovala do současnosti, a to včetně interiéru a jeho vybavení. /BA
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila