- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z oboru
- Královéhradecké vily aneb domy slavné i zapomenuté
Královéhradecké vily aneb domy slavné i zapomenuté
Nahlédněte s námi do světa architektury českého severovýchodu, projděte se napříč staletími, poznejte architekty, kteří zanechali své otisky v ulicích Vašeho města či obce. Možná jsou blíž, než si myslíte… Slavíkova vila v Dobrušce
Václav Slavík, měšťan a strojník, průmyslový podnikatel v oboru výroby zemědělských strojů, začal budovat svoji firmu v Dobrušce počátkem 20. století.
Továrna byla součástí území urbanisticky určeného pro průmyslovou výstavbu města v letech 1889–1892. Vlastní vila byla postavena s cílem vytvořit reprezentativní prostředí pro bydlení ve vztahu k veřejnému prostranství, které dnes vyjadřuje Nádražní ulice.
Požadavky na půdorysné řešení vily vycházely z představ Václava Slavíka a plně odpovídaly majetkovým a názorovým poměrům střední podnikatelské vrstvy. Zpracování plánů domu svěřil stavebník Josefu Jirsákovi, „úředně zkoušenému a opravdovému mistru zednickému z Dobrušky“.
Mottem celkové kompozice se staly prostorová dispozice, vygradovaná dominantní věží vystupující v hlavním průčelí před střešní mansardou, a terasa v zadním traktu ve směru do zahrady. Honosnost vily zvýrazňovaly bohatě uplatněné a v té době již zavedené a oblíbené náměty secesní ornamentiky ve fasádě. Výstavbou vily vyvažoval stavebník strohý projev a uniformitu vlastních průmyslových hal.
V otcově záměru pokračovala po Slavíkově smrti jeho dcera Ludmila, do své zletilosti zastupovaná matkou Marií, rozenou Laichterovou, dcerou někdejšího purkmistra města Františka Laichtera.
Po roce 1948 byla vila společně s firmou zestátněna a využívána různým způsobem, přičemž došlo k mnoha nevhodným stavebním úpravám. Ty se znatelně projevily v podkroví, v nekoncepčních vestavbách pro bydlení, ale také rozebráním zahradní terasy a dostavbou balkonu v jižní stěně objektu.
Majetek se vrátil do rukou potomků podnikatele Václava Slavíka v privatizaci v roce 1994, ti jej však prodali nábytkářské firmě JECH, která zprvu obnovila a modernizovala tovární haly. Na rekonstrukci vily přišla řada až v letech 2003–2004. Autorem byl Tomáš Nentvich z Dobrušky. Vila se stala reprezentačním sídlem vedení firmy, se stálou expozicí výrobků spojenou s obchodním oddělením. /RR
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila