- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z oboru
- Poutník uprostřed Olomouce... aneb město a jeho kraj
Poutník uprostřed Olomouce... aneb město a jeho kraj
FOIBOS - 9. 9. 22:00
Zveme Vás k procházkám půvabným městem a krajinou, která ho obklopuje. Stará i současná architektura, slavná jména i zapomenutí tvůrci, příběhy se šťastným i smutným koncem... Prohlédněte si Rodinný dům Karla Melhuby. Dveře se otevírají, vstupte!
Prostějovskou vilu manželů Melhubových, majitelů jednoho z mnoha středně velkých konfekčních podniků, dokončenou v roce 1936, navrhl Eduard Žáček zcela v souladu s potřebami rodiny. Hlavní roli zde tudíž nehraje forma, která dříve sledovala funkci, nýbrž naturel stavebníka, psychické a sociální potřeby jeho rodiny a především emoce, bez nichž architektura „znamená přeměnu živého, biologického organismu stavby na kasárenské utilitární skladiště lidí,“ jak upozorňovali v roce 1935 Josef Havlíček s Karlem Honzíkem. Vliv těchto myšlenek je patrný v celkovém pojetí domu. Vila je nenápadná, nereprezentuje stavebníkovo postavení, ani nedráždí své okolí extravagantní formou. Nenajdeme tu žádná skutečná pásová okna. Vedle tradičně dělených ocelových oken zde figuruje pouze dvojice oken velkoformátových, asociujících spíše prosklené stěny zimní zahrady, než funkcionalisty protežované pásy. Stejně tak rozvržení průčelí stavby je v tomto případě pojato v poněkud klasičtějších intencích. Z formálního hlediska ovládá architekturu kultivovaný, nautickými motivy podbarvený emocionální funkcionalismus. Jeho charakteristické prvky (trubková zábradlí, visuté a střešní terasy nebo ocelová vřetenová schodiště), s nimiž Žáček pracoval v zadním traktu, zde ovšem vůbec nepůsobí strojovým dojmem. Navozují spíše atmosféru plavby na transatlantickém parníku, než inspiraci jeho estetikou. Přispívají ke zvýšení obytného komfortu dvojúrovňového bytu manželského páru. Jeho hlavní obytný prostor, rozdělený do dvou sekcí (společenská a jídelní), architekt soustředil do zvýšeného přízemí. S ostatními podlažími jej propojil dvěma na sobě nezávislými schodišti. Bravurně tak vyřešil komunikaci v domě a ještě umocnil prostorový účinek společenské haly. Nekonvenční řešení zopakoval i v prvním patře. Jeho symetricky uspořádané půdorysné dispozici dominuje ložnice rodičů s konkávně prohnutou skleněnou stěnou. Po jejích obou stranách soustředil ložnice dětí, oddělené od velkého dětského pokoje, opatřeného střešní terasou, úzkým vloženým traktem s koupelnou a šatnami. (JP)
Publikace Slavné vily Olomouckého kraje představuje příběhy slavných vil a domů, jejich obyvatel i tvůrců...
Více o knize.Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila