- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z oboru
- Poutník uprostřed Olomouce... aneb město a jeho kraj
Poutník uprostřed Olomouce... aneb město a jeho kraj
FOIBOS - 11. 9. 22:00
Zveme Vás k procházkám půvabným městem a krajinou, která ho obklopuje. Stará i současná architektura, slavná jména i zapomenutí tvůrci, příběhy se šťastným i smutným koncem... Prohlédněte si Vilu Antonína a Ludmily Hofmanových. Dveře se otevírají, vstupte!
Prvorozeným dítětem olomouckého architekta a stavitele byla Ludmila (1882-1957). Zálibu v kresbě a posléze v grafice si prohloubila jak studiem na olomouckém Ústavu pro vzdělávání dívek hrabětě Pöttinga, tak zejména na Uměleckoprůmyslové škole v Praze (Jakub Schikaneder) a od roku 1905 také na Akademii výtvarných umění v Mnichově (Heinrich Knirr, H. Heldrichová). Vystavovat svoje krajiny, zátiší, portréty a motivy ze staré Olomouce začala již jako studentka, později se účastnila výstav hodonínského Sdružení výtvarných umělců moravských. V roce 1911 se provdala za císařského radu a ředitele Občanské záložny v Olomouci Antonína Hofmana (1873-1914). Druhý ze sourozenců Starých dostal jméno po otci a zdědil po něm také vztah k architektuře. Karel ml. (1884-1918) vystudoval rovněž Uměleckoprůmyslovou školu, tentokrát u Jana Kotěry. V letech před 1. světovou válkou vnášel do zdejší architektury měkké, lyrizující pojetí s až šperkařsky cítěným detailem, příznačné pro pozdní pražskou secesi; stalo se také charakteristickým rysem novostavby sestřina domu. Strohost převýšeného hranolu nájemní vily s půdním polopatrem (typického stavebního žánru olomoucké Úřední čtvrti) je změkčena dvěma eliptickými arkýři; součástí uliční fronty je i fontána stejně jako půlkruhová polovalba štítu, z níž stéká bohatý štukový dekor. Další arkýř změkčující boční fasádu vystupuje pouze z druhého patra. Základním dekorativním prvkem průčelí se staly štukové rámy spojující okenní otvory a svazující obě průčelí do pravidelného rytmu. Akcentem jsou pak oválné medailony v roli jakýchsi klenotů. Z tohoto pojetí se vymyká průmyslové řešení ateliérového okna i zubořez římsy, která vymezuje jeho okolní plochu. Dispozičně je dům kombinací dvojtraktu v přední a trojtraktu v zadní části. V přízemí byl dvoupokojový domovnický byt. Osmatřicetiletý architekt Karel Starý ml. zemřel brzy po návratu z války na chřipkovou epidemii. Těsně před svou smrtí v roce 1929 stavitel Starý prodloužil dům puristickou přístavbou k severu. (PZ)
Publikace Slavné vily Olomouckého kraje představuje příběhy slavných vil a domů, jejich obyvatel i tvůrců...
Více o knize.Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila