- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z oboru
- Se slavnými architekty po Jihočeském kraji
Se slavnými architekty po Jihočeském kraji
Od 15. září do 6. října bude probíhat v Táboře výstava Se slavnými architekty po Jihočeském kraji, věnující se architektuře Františka Bílka a manželů Petříkových v tomto kraji.
V roce 2012 uplyne 140 let od narození chýnovského rodáka Františka Bílka slavného českého grafika, sochaře, architekta, autora užitého umění a symbolisty období secese. V Táboře vystudoval gymnázium a pak v letech 1887–1890 studoval malířství u profesora Maxmiliána Pirnera na Akademii výtvarných umění v Praze. František Bílek – umělec, představitel epochy symbolismu a secese - byl nejen sochař, řezbář a keramik, ale byl i grafik, kreslíř, ilustrátor, autor návrhů knižních vazeb i různých druhů užitého umění a také dobrý architekt. V Chýnově navrhl stavbu venkovského stavení s ateliérem, v němž byl i pokoj pro Bílkovy přátele Julia Zeyera a Otokara Březinu. Vedle „Chaloupky“ v Chýnově navrhl také vlastní vilu v Praze; navrhoval i jiné různé kusy nábytku i celé bytové interiéry. Projektoval také další stavby, hřbitovy i části obytných sídlišť.
Také slavní architekti Theodor Petřík a jeho žena Milada Pavlíková - Petříková se narodili na jihu Čech, v Táboře. Od narození Theodora Petříka uplyne letos 130 let. Významný český architekt a profesor pražské techniky Theodor Petřík se narodil 8. října 1882 v Táboře a získal si autoritu především jako autor vzorových zemědělských staveb. Tomuto tématu zasvětil většinu života. Kromě Prahy a jiných míst se však pravidelně věnoval i architektuře a urbanismu rodného Tábora, kde dle jeho návrhů vznikla řada staveb: od adaptace městské spořitelny a projektu školních i výzkumných areálů, přes rodinné domy až po hospodářské objekty. Společně s Kotěrovým žákem Janem Chomutovským také připravili koncept i jednotlivé pavilony pro významnou regionální Jihočeskou výstavu v roce 1929. Snad nejpůsobivější stavba vznikla vlastně náhodou. Petřík kdysi maloval akvarel s vedutou města Tábora a z kompozičních důvodů přidal na okraj obrázku ještě rozhlednu, jejíž organický tvar vycházel z lidových dřevěných staveb podkarpatských zvonic. Přátelé z Klubu českých turistů ho pak přemluvili, aby takovou věž skutečně navrhl, a tak v roce 1919 vznikla známá rozhledna Hýlačka, kterou pro velký úspěch ještě autor zopakoval v Žamberku. Po nešťastném požáru na Nový rok 2012 chystá město Tábor obnovu této slavné rozhledny. Ve dvacátých a třicátých letech se stala stálou spolupracovnicí profesora Petříka jeho choť. Milada Pavlíková-Petříková byla česká architektka, první žena v ČSR, která byla promována v r.1921 na Ing. arch. na Vysoké škole architektury a pozemního stavitelství ČVUT v Praze. První společné projekty byly ještě ve stylu národního dekorativismu, jak je patrné na pražských realizacích: budově Arco na nároží ulic Hybernské a Dlážděné, domově důchodců v dejvických ulicích Evropské a Šolínově nebo holešovickém činžáku v Jankovcově ulici či spořitelně na Masarykově náměstí v Táboře.
Vernisáž výstavy se koná v neděli 16. září od 16 hodin v Husitském muzeu v Táboře, Žižkovo náměstí 1.
Výstava bude otevřena od 15. září do 6. října denně od 9 do 17 hodin (1. a 2. 10. zavřeno).
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila