- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z oboru
- Slavné vily Středočeského kraje v Českém Brodě
Slavné vily Středočeského kraje v Českém Brodě
Od 25. února do 7. dubna bude v Galerii K v Českém Brodě k vidění výstava Slavné vily Středočeského kraje.
Otevírací doba Galerie K (Husovo nám. 16):
po-pá 8:30 - 17:00
so 7:30 - 11:30
www.galeriek.cz
Výstava Slavné vily Středočeského kraje v Českém Brodě představí výběr 20 výstavních panelů z celkových 57 vil, představených ve stejnojmenné knize. Každý panel je jednou vilou či vilovým komplexem, který obsahuje informace o stavitelích, stavebnících, příběhy o vilách či osobou s ní spojenou. Panel je též doplněn fotgrafiemi či plány. Katalogem výstavy je publikace Slavné vily Středočeského kraje, která obsahuje nejen rozšířené informace o vilách, ale i vycházkový okruh po vilách s podrobnými mapami.
Texty byly sepsány pod vedení profesora Rostislavy Šváchy, a tým autorů byl převážně složen spolupracovníky či pracovníky Národního památkového ústavu (Hana Hermanová, Šárka Koukalová, Eva Novotná, Radoslava Schmelzová).
V uplynulých sto padesáti letech se ve středních Čechách zrodil neobyčejně početný a hodnotný soubor vilové architektury. Rovnocenný protějšek v jiných regionech České republiky nemají středočeské villegiatury. Do nových vil – „letohradů“ – v těchto letoviscích začali od šedesátých let devatenáctého století zajíždět zámožnější Pražané – „vilaři“. Kniha, vypráví o dějinách deseti významných villegiatur. Najdeme v ní Roztoky, Všenory, Dobřichovice, Černošice, Řevnice, Jevany, Nespeky, Nouzov u Unhoště, připojují se k nim Lidice a Vonoklasy jako méně obvyklé inovace starého tématu vilového sídla.
Ať už stojí v letoviscích, anebo v zahradních čtvrtích větších středočeských měst, nabízejí nám vily z tohoto regionu atraktivní přehlídku obměn tohoto typu stavby v podání nejslavnějších architektů dvou posledních století. Nechybějí mezi nimi velikáni novorenesance a novogotiky – Josef Schulz, Antonín Wiehl, Josef Fanta, Kamil Hilbert -, zakladatel české moderní architektury Jan Kotěra se svými žáky Josefem Gočárem a Otakarem Novotným a se svými spolužáky z vídeňské akademie Josefem Hoffmannem, Bohumilem Hypšmanem a Františkem Roithem, průkopníci puristicko-funkcionalistické avantgardy Jiří Kroha a Jaroslav Fragner, romantik funkcionalismu Vladimír Grégr a poté například Josef Pleskot, Alena Šrámková, Jan Línek nebo Ladislav Lábus jako nejvýznamnější architekti dnešní české scény. Skvělé ukázky vilových staveb však po sobě ve Středočeském kraji zanechali i tvůrci méně zvučných jmen. Zásluhou všech těchto architektů nalezneme ve středních Čechách kolekci vilových staveb, které zastupují téměř všechny stylové proudy od devatenáctého do jednadvacátého století.
O podobě vily, o jejím stylu, vnitřním uspořádání a zařízení, nerozhodovali jenom architekti, nýbrž i klienti, jejich představy o dobrém rodinném bydlení a jejich dobrý vkus. Autorský tým Slavných vil Středočeského kraje se u takových klientů vynasnažil zjistit, jací lidé to vlastně byli. Z hlubin zapomnění tak začaly vystupovat pozoruhodné osobnosti průmyslníků, právníků, lékařů, učitelů i jiných typických stavebníků kvalitní vilové architektury. A pokud jde o postavy známější, také u nich nám vědomosti o stylu jejich bydlení pomáhají dokreslit jejich lidský profil.
Na výstavě v Českém Brodě bude možné vidět vily od konce 19. století až po současnost. Z historicky starších vil bude představena například vila Vojtěcha Obereignera v Poděbradech od Josefa Fanty, vila rodiny Mandelíků v Ratboři od Jana Kotěry, vila Adolfa Bauera v Libodřicích od Josefa Gočára, z třicátých let bude k vidění například vila Václava Budila v Kostelci od Jaroslava Fragnera, ze současných vil to bude „dům ve svahu“ v Černíně či vila v Šestajovicích.
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila