- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z oboru
- Soukromé zakázky Jana Kotěry
Soukromé zakázky Jana Kotěry
Dům není pro dekoraci, ale dekorace pro dům.
Ti, kdo dovedou se zdržeti, aby nezneužívali toho, čemu nerozumí, bývají na neštěstí v nepatrné menšině.
Místo abychom dům sladili s přírodou, sladíme přírodu s domem.
M. H. Baillie-Scott: Dům a zahrada
Přelom 19. a 20. věku, do Prahy přichází nadějný, talentovaný architekt Jan Kotěra. Po nepochopení jeho první realizace, Peterkova domu na Václavském náměstí, malo-buržoasním vkusem Pražanů, se vrhá vedle pedagogické a organizační činnosti do zakázek soukromých. V letech 1901–3 vyprojektoval celou řadu rodinných domů, anglickou Máchovu vilu v Bechyni či rustikální Trmalovu vilku v Praze, ale i letní chalupy, jako Herbenovu chalupu v Hostišově nebo villegiaturu pro spolupracovníka, dekoratéra Františka Fröhlicha. Pozoruhodné jsou i jeho návrhy nábytkových souborů, blízké práci Kotěrova učitele Otty Wagnera, spolužáka Josefa Hoffmanna či přítele Dušana Jurkoviče. V druhé polovině prvního desetiletí nového století se Kotěra přibližuje osobitější podobě rodinného domu, který měl sloužit na několik let jako typus indivudiální moderny. Tuto přeměnu můžeme vysledovat na vile kolegy, sochaře Stanislava Suchardy či ředitele drah Karla Marka. Vrcholem byl jeho vlastní dům na Vinohradech v Hradešínské ulici, od nějž odvozoval většinu dalších rodinných domů. Pozoruhodným vybočením ke kubistickému výrazu je pak dvojdům – „zámeček“ cukrovarníků, bratrů Mandelíkových v Ratboři. Poválečné vily, Rýdlův dům v Dobrušce či Štencova vila ve Všenorech se vracejí k prosté klasicizující tvářnosti. Neoddělitelnou součástí těchto Kotěrových zakázek jsou interiéry a autorský nábytek. Mezičlánky tvoří i samostatné mobiliární soubory určené do bytů, jiných domů či ordinací.
Soukromé zakázky Jana Kotěry
Přednáška o nevšední architektuře, interiérech a nábytku, navazující na úspěšnou přednášku Veřejné stavby Jana Kotěry.
Přednáší Ladislav Zikmund-Lender
Přečerpávací stanice Vršovické vodárny v Braníku, Vltavanů 229, Praha 4 – Braník, TRAM zastávka Nádraží Braník
29. 3. 2012 od 19.00
Vstupné 60,- Kč
Pořádají: Kroužky na Vltavě, s. r. o. a Ladislav Zikmund-Lender
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila