- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z oboru
- Střípky brněnské architektury aneb letmé pohledy napříč historií
Střípky brněnské architektury aneb letmé pohledy napříč historií
FOIBOS - 22. 12. 23:00
Znáte půvabné a zajímavé vily svého města? Zastavte se s námi na okamžik a rozhlédněte se kolem. Brněnské ulice jsou překrásné... Zveme Vás k prohlídce Hechtovy vily. Dveře se otevírají, vstupte!
Vilu pro významného textilního podnikatele Huga Hechta (nar. 1872) navrhl architekt Leopold Bauer jako jednoposchoďovou budovu s mansardovým patrem, vztyčenou na obdélném půdorysu. K hlavní budově přiléhal vzadu přízemní hospodářský trakt a jako jeho protějšek krytá veranda. Vstup vedl z průjezdu v zadním křídle. Z malé předsíně bylo přístupné provozní schodiště a velká hala. Její objem se rozpíná do dvou širokých výklenků, z nichž jeden je určen pro dřevěné schodiště na ochoz a druhý pro krb. Ústřední prostor domu měl stěny ve spodní části obložené dřevem, táflovaný strop a okna opatřená vitrají se stylizovaným ornamentem. K hale přiléhal vpravo pánský pokoj s verandou a v uličním traktu zleva obývací pokoj s oblým rohovým rizalitem, jídelna a konferenční salon. Kuchyni architekt umístil do suterénu, zatímco vyšší podlaží byla určena pro pokoje členů rodiny a hostů. Bauerovým vodítkem při navrhování Hechtovy vily byl očividně koncept „anglického domu“, jak to dokládá nejen schodišťová hala s krbem, ale i útulné alkovny, rozšiřující prostor hlavních místností. V zevnějšku domu však po anglické inspiraci není skoro stopy. Jeho nejnápadnějším rysem je materiál provedení - šedobílá „vápencová“ cihla. Na uličním průčelí omezil Bauer ornament pouze na kovové zábradlí a okázalou bránu v ohradní zdi. Zadní průčelí bez tektonického členění a jakékoliv výzdoby působí nejen stroze, ale díky nápadnému krbovému komínu téměř industriálně. Avšak pravidelně rozmístěné okenní otvory a půlkruhový balkon na toskánských sloupech dávají stavbě vznešený klasicistní výraz. Doménou luxusu a bohatství ovšem zůstal vnitřek stavby, vybavený elegantním neobiedermeierovým nábytkem a dotvořený opulentní výzdobou štukatéra Adolfa Köhrera. /J. V.
Publikace Slavné brněnské vily představuje příběhy slavných vil a domů, jejich obyvatel i tvůrců...
Více o knize.Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila