- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z oboru
- Zakladatel Bauhausu Walter Gropius
Zakladatel Bauhausu Walter Gropius
Před 130 lety, 18. května 1883, se narodil světoznámý německý architekt, urbanista a teoretik architektury Walter Gropius, jeden z nejvýznamnějších novátorů v architektuře 20. století a přední představitel funkcionalismu.
Před 130 lety 18. května 1883 se narodil světoznámý německý architekt, urbanista a teoretik architektury Walter Gropius, jeden z nejvýznamnějších novátorů v architektuře 20. století a přední představitel funkcionalismu. Do velké trojky nejdůležitějších osob moderní architektury ve 20. letech minulého století je běžně počítán Le Corbusier ve Francii a Ludwig Mies van der Rohe a Walter Gropius v Německu.
Jedna z prvních prací, která byla realizována 1911 - 1916, je továrna na kopyta zvaná Faguswerk v Alfeldu nedaleko Hannoveru, která se stala zásadní v historii architektury jako první důsledná moderní stavba. 1913 získal Zlatou medaili na Světové výstavě v Ženevě. Další práce představil spolu s Adolfem Meyerem na výstavě Werkbundu v Kolíně nad Rýnem (1914). Jeho činnost byla přerušena roku 1914, kdy odešel jako záložník do války.
V roce 1919 se stal ředitelem Bauhausu, jehož založení a vedení bylo patrně nejvýznamnějším Gropiusovým počinem. Bauhaus byl jedinečným hybatelem v umění následující doby.
Z důvodu neustále se zvyšujícího vlivu nacistické strany emigroval roku 1934 do Anglie, kde spolu s Maxwellem Fryem založil soukromou kancelář v Londýně, a realizoval studentskou kolej v Impingtonu (Cambridgeshire, 1936).
V roce 1937 přijal nabídku na práci profesora v Harvardu, kde se zasloužil o modernizaci a reorganizaci výuky architektů. K jeho prvním stavbám ve Spojených státech patří dělnická sídliště (s M.Breurem), vytvořená v rámci zbrojního programu.
S Martinem Wagnerem a dalšími vytvořil roku 1942 velice zásadní nový urbanistický koncept – nové sídliště poblíž Bostonu pro 30 000 obyvatel bylo rozčleněno na několik menších okrsků (neighbourhoodů) s vlastními centry, všem pak bylo společné jedno středisko vyššího typu.
Mezi jeho další projekty v době pobytu v USA patří: Chrám Oheb-Shalom (Baltimore 1957), správní budova PANAM (New York, 1958 – 1963), administrativní budova J. F. Kennedyho (Boston, 1961-66), nebo administrativa Tower-East (Cleveland 1968).
Gropius byl jedním z průkopníků moderní funkcionalistické architektury, která se stala základem pro práci jeho současníků i architektů budoucnosti. I když jeho stavby neměly tak dramatický efekt jako stavby jeho stejně uznávaných kolegů, Gropius vždy pečlivě hledal jejich účely a důvody a obracel se k budoucnosti.
Zemřel 5. července 1969 v Bostonu ve státě Massachusetts.
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila