- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z redakce
- Fotogalerie: Moravskoslezské vily v Bruntále
Fotogalerie: Moravskoslezské vily v Bruntále
Až do 29. března 2009 je otevřena výstava odhalující slavnou i pozapomenutou historii rodinného bydlení... Ve velké výstavní síni zámku Bruntál společně s námi nahlédněte do světa slavných vil, projděte se napříč staletími naplněnými architekturou až po okraj.
Slavné vily Moravskoslezského kraje, stará i současná architektura severní Moravy a Slezska, výjimečné domy a slavní lidé, jejichž životní příběhy spolu souvisejí...
Výstava vypovídající o charakteru rodinné architektury; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.
Velká výstavní síň zámku Bruntál
Muzeum v Bruntále
Zámecké náměstí 7, 792 01 Bruntál
Tel.: 554 717 947, 554 717 949
Fax: 554 718 558
E-mail: muzeumbruntal@seznam.cz
www.Bruntal-zamek.cz
výstava je otevřena od 6. března 2009 do 29. března 2009
úterý - neděle 10.00 - 16.00 hodin
Kniha
Bruntál, Frýdek-Místek, Krnov, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Vrbno pod Pradědem a další, to jsou místa a obce, do nichž se vypravíme s expozicí Slavné vily Moravskoslezského kraje. Historizující stavby i první výhonky moderny vyrůstaly z inspirace samotným srdcem habsburské monarchie.
Nebylo divu, vždyť se zde uplatnili Vídní a zpětně Vídeň formující tvůrci jako Josef Hoffmann, Leopold Bauer, Otto Prutscher nebo dvojice Franz von Kraus a Josef Tölk. Nezůstali však osamoceni, neboť i místní architekti a stavitelé přejímali módní trendy. Průlom v dosavadní podobě střední Evropy po I. světové válce ovšem proměnil i architektonickou scénu. Na jedné straně dozníval vliv výše zmíněných osobností, spojených s předválečnými elitami. Současně dozrávala nová klientela, silná střední třída, a s ní spojená mladá generace architektů jako Karel Kotas, Jacques Groag, Otto Reichner nebo bratři Šlapetové. Navzdory novým politickým hranicím však proces kulturního prolínání nebyl přerušen. Vedle doznívajícího vlivu Vídně se nově prosazovala česká centra - Brno a Praha a neobvykle silně – v díle bratří Šlapetů – tehdy německá Vratislav. V epoše od konce druhé světové války do počátku 90. let se téma vily stalo z dějinných příčin okrajovou záležitostí, ale i tehdy vznikaly důvtipné domy, jakými jsou například stavby od Emila Přikryla v Bílovci. K renesanci vily jako architektonického tématu došlo v Moravskoslezském kraji teprve od druhé půle 90. let minulého století.
Více o knize Slavné vily Moravskoslezského kraje.Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila