- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z redakce
- Půvaby pátého pražského obvodu
Půvaby pátého pražského obvodu
FOIBOS - 20. 1. 23:00
Znáte slavné stavby svého města? Zastavte se s námi na okamžik a rozhlédněte se kolem. Pražské ulice jsou překrásné... Zveme Vás k prohlídce Letohrádku Cibulka. Dveře se otevírají, vstupte!
Název usedlosti sice dal jakýsi Blažej Cibulka, za něhož vznikla v těchto místech po roce 1599 první viniční usedlost, ale svůj význam získala až v době, kdy ji získal nešťastný hrabě Leopold Thun (1748–1826) a usídlil se zde se svým nevelkým dvorem, jehož členem byl i Václav Ryba, mladší bratr slavného hudebního skladatele Jana Jakuba Ryby. Hned poté, co usedlost v roce 1817 koupil, přistoupil k obnově usedlosti, kterou doplnil dalšími budovami, ale předně začal s výstavbou velkého anglického parku s řadou romantických staveb. Vytvořil tak nepochybně nejzajímavější park v okolí Prahy a nic na tom nezměnila ani ta skutečnost, že některé stavby a sochy Václava Nedomy již zmizely, jiné jsou v zanedbaném stavu. Do let 1821–22 lze datovat vznik Čínského pavilonu, který nechyběl takřka v žádném romantickém parku. Pavilon stále stojí, ale kde jsou ty časy, kdy ze střechy visely skleněné zvonky rozechvívané větrem a vydávající jemné tóny, zmizel i Číňan s paraplíčkem z vrcholu střechy, otáčející se ve větru, a pryč je i vybavení místnosti, sloužící k příjemnému posezení a ke krásné vyhlídce. Pozvolna zaniká vlastní usedlost i soukromá zahrádka při ní, již dávno ji nestřeží doga, bydlící v pozoruhodné zděné psí boudě. Zřícenina „gotického hradu“ nadále slouží jako vyhlídka, i když ve věži dávno „nestraší“ mechanický rytíř, harašící svým brněním. Sochu Saturna, požírajícího své potomky, pod věží již stěží rozeznáme, na rybníčku už dávno nesídlí labutě a socha Diany také již půlstoletí postrádá kruhový pavilon, který ji chránil před nepohodou. Na okraji parku, v tichu lesního zátiší, stále stojí poustevna, nedaleko také socha nejvyššího boha Jupitera, původně střežící dávno zasypanou studánku. Starý hrabě Thun budoval park v době, kdy se jeho život pomalu uzavíral, a park byl připomínkou prchajícího času, dávno zaniklých věků, odešlého mládí. Duch zániku, jaký si ovšem Thun nepředstavoval, tak z dnešního parku vyzařuje mnohem silněji, než v době jeho vzniku.
www.slavnestavby.cz
Přejeme Vám příjemné čtení a pěkné procházky pražskými ulicemi...
Více o Slavných stavbách Prahy 5.Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila