- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z redakce
- Půvaby pražské architektury
Půvaby pražské architektury
FOIBOS - 18. 1. 23:00
Znáte slavné stavby svého města? Zastavte se s námi na okamžik a rozhlédněte se kolem. Zveme Vás k prohlídce Vodárenské věže Děvín. Dveře se otevírají, vstupte!
Se jménem architekta Karla Hubáčka je spojována zejména televizní věž na hoře Ještěd, za niž v roce 1969 získal velmi prestižní Perretovu cenu, již uděluje Mezinárodní unie architektů (UIA). V jejím stínu zůstávají jiné Hubáčkovy stavby, ačkoli i ony jsou unikátní nejen z estetického hlediska, ale i užitými technologiemi. Jedna z nich se nachází na místě dávných Dívčích hradů. Hubáčkova stavba má zdánlivě jednoduchý účel. Slouží jako vodárenská věž a přečerpávací stanice, potrubím je spojená s vodojemem v Jesenici. Má vyrovnávat nestejně silný tlak dodávek vody či eliminovat rázy v potrubí. V podstatě jde o tři spojené ocelové tubusy, každý o průměru 180 centimetrů. Mezi nimi je schodiště, vše zakryto společným pláštěm. »Voda musí nahoru do věže. Zdálo se mi nejchytřejší postavit vedle sebe tři roury, nastojato, a když jsem je už takové měl, byla z nich architektura.« Tak, s jistou sebeironií líčí vznik projektu Karel Hubáček v obsáhlém rozhovoru s historikem architektury Rostislavem Šváchou. Padesát metrů vysoká úzká stavba je ovšem v otevřeném prostoru vystavena silnému větru. Nepříznivé příčné kmity vyrovnávají kyvadla uložená v horní části věže. Žlutý nástavec připomíná písmeno H, a Hubáček byl kvůli tomu v sedmdesátých letech dokonce pomlouvám, že si postavil nad Prahou pomník. Kyvadla jsou patentem konstruktéra Zdeňka Patrmana a byla využita i u jiných staveb navržených Karlem Hubáčkem a dalšími architekty z libereckého sdružení SIAL. Patří k nim již zmíněná televizní věž na Ještědu, radiové vysílače v Súdánu a Jemenu či meteorologická věž v Praze-Libuši, která vznikala souběžně s vodárenskou věží na Dívčích hradech. Ovšem i další části stavby jsou technologicky zajímavé. Spojení tří tubusů bylo navrženo tak, aby vytvořilo Vierendelův nosník, poznamenává Hubáčkův kolega ze SIALu, architekt Miroslav Masák. A doplňuje: »Prohnuté mezistěny jsou zaskleny Copilitem, část pláště obalujícího ocelové tubusy má tepelnou izolaci z plynosilikátové přizdívky a vnější kůži z hliníkových plechů Sidalvar.«
www.slavnestavby.cz
Přejeme Vám příjemné čtení a pěkné procházky pražskými ulicemi...
Více o Slavných stavbách Prahy 5.Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila