- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z redakce
- Slavné pražské vily
Slavné pražské vily
Výstava SLAVNÉ PRAŽSKÉ VILY nabízí nový pohled do historie i současnosti architektury rodinného bydlení. Přijďte a nahlédněte do tohoto specifického odvětví architektonické tvorby… 4. 11. - 30. 12 2008, kaple zámku Žerotínů, Valašské Meziřííčí
Domy jsou představeny prostřednictvím výstavních panelů s texty o samotných stavbách, životech stavebníků i stavitelů, aktuálními i starými fotografiemi. Expozice se však v žádném případě neomezuje jen na textovou a obrazovou dokumentaci. Součástí výstavy jsou také trojrozměrné modely vil: například model nejstarší pražské vily – Trojského zámku, Náhlovského vily – díla architekta Dušana Jurkoviče, vil ze sídliště Baba nebo Müllerovy vily od Adolfa Loose. Výstava dále nabízí některé vzácné dokumenty z oblasti architektury: plány, projekty a nákresy z pozůstalosti slavných architektů.
Expozice Slavné pražské vily představí také interierovou tvorbu a umělecky významná díla z historie nábytkářského designu. Nejstarší vystavené exponáty vznikly v době biedermeieru, v první polovině 19. století. Konec 19. století prezentuje historismus, secesi a moderně vévodí Jan Kotěra. Za kubistické období zmiňme Otakara Novotného, dále zde bude k vidění rondokubismus, například v pojetí Pavla Janáka, funkcionalismus, i nábytek reprezentující současnou tvorbu.
Expozice
Kaple na II. nádvoří zámku Žerotínů, Komenského, Valašské Meziříčí
po – zavřeno
út – pá 9.00 – 17.00
so – ne 13.00 – 17.00 hodin
Kniha
Publikace Slavné pražské vily přibližuje tvorbu významných architektů, kteří působili v Praze od konce XIX. do začátku XXI. století. V knize jsou prezentovány významné rodinné domy a vily, které projektovali architekti takových jmen jako Jan Kotěra, Adolf Loos, Josef Gočár, Pavel Janák, Otakar Novotný, Josef Chochol, Adolf Benš, Bohumil Hűbschmann, Ladislav Machoň, Hana Kučerová, Jan Kaplický, Stanislav Fiala a mnoho dalších.
Stavebníky a uživateli domů byly neméně slavné a významné osobnosti jako bratří Čapkové, Vladislav Vančura, Stanislav Sucharda, František Langer, dr. Karel Kramář, Mac Frič, Václav Špála a jiní.
Publikace je koncipována chronologicky a představuje 63 vil tak, jak vznikaly v historickém vývoji, a to nejen z hlediska dějin architektury, ale i společensko-historické situace. Přehled dějinných etap - konec 19. století, přelom století dvacátého spolu s jednotlivými desetiletími až do současnosti – tvoří kapitoly publikace. Každá kapitola obsahuje úvod, po němž následují texty o konkrétních vilách, včetně obrazového materiálu - fotografií, případně architektonických návrhů.
Více o knize Slavné pražské vily.
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila