- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z redakce
- Slavné pražské vily ve Veletržním paláci
Slavné pražské vily ve Veletržním paláci
15. listopadu 2007 se uskutečnila slavnostní vernisáž výstavy Slavné Pražské vily v Národní galerii, Veletržním paláci v Praze. Expozice je přístupná až do 13. ledna 2008.
Výstava SLAVNÉ PRAŽSKÉ VILY nabízí nový pohled do historie i současnosti architektury rodinného bydlení. Přijďte a nahlédněte do tohoto specifického odvětví architektonické tvorby… Naše cesta se vyhýbá monumentálním, všeobecně známým památkám. Zaměřuje se na subtilnější stavby – vily a rodinné domy, jejichž význam a přínos pro další vývoj architektury však není o nic menší. Největší pozornost je věnována právě osobitým a výjimečným vilám, které se v průběhu času staly milníky jednotlivých architektonických směrů a stylů.
Domy jsou představeny prostřednictvím výstavních panelů s texty o samotných stavbách, životech stavebníků i stavitelů, aktuálními i starými fotografiemi. Expozice se však v žádném případě neomezuje jen na textovou a obrazovou dokumentaci. Součástí výstavy jsou také trojrozměrné modely vil: například model nejstarší pražské vily – Trojského zámku, Náhlovského vily – díla architekta Dušana Jurkoviče, vil ze sídliště Baba nebo Müllerovy vily od Adolfa Loose. Výstava dále nabízí některé vzácné dokumenty z oblasti architektury: plány, projekty a nákresy z pozůstalosti slavných architektů.
Expozice Slavné pražské vily představí také interierovou tvorbu a umělecky významná díla z historie nábytkářského designu. Nejstarší vystavené exponáty vznikly v době biedermeieru, v první polovině 19. století. Konec 19. století prezentuje historismus, secesi a moderně vévodí Jan Kotěra. Za kubistické období zmiňme Otakara Novotného, dále zde bude k vidění rondokubismus, například v pojetí Pavla Janáka, funkcionalismus, i nábytek reprezentující současnou tvorbu.
Výstava je otevřenaod 16. listopadu 2007 do 13. ledna 2008
Národní galerie v Praze, Veletržní palác, 5. patro, ochoz Malé dvorany
Dukelských hrdinů 47, Praha 7
od 10 do 18 hodin
mimo pondělí
V rámci doprovodného programu jsou organizovány komentované prohlídky a semináře.
......................................................................................................
Výstavu pořádá Národní galerie v Praze – Sbírka moderního a současného umění a Foibos BOHEMIA, o.p.s. ve spolupráci s Národním technickým muzeem a Uměleckoprůmyslovým museem v Praze.
Výstava je součástí projektu Slavné vily Čech, Moravy a Slezska, nad kterým převzala patronát manželka prezidenta republiky Livia Klausová.
Záštitu nad výstavou převzali ministr kultury ČR Václav Jehlička, primátor hl. města Prahy Pavel Bém a starosta Městské části Praha 7 Marek Ječmének.
Kurátorka: doc. ing,. arch. Radomíra Sedláková, CSc. ve spolupráci s ing. arch. Petrem Krajčim (NTM) a PhDr. Danielou Karasovou (UPM)
Hlavní partner NG: UniCredit Bank
Mecenáš NG: Synot Lotto, a.s.
Hlavní mediální partner NG: Hospodářské noviny
Mediální partneři NG: Art&antique, Classic FM, ČRo 3 - Vltava
Generální partner Foibosu BOHEMIA, o.p.s.: Pražská energetika, a.s.
Hlavní partneři Foibosu BOHEMIA, o.p.s.: AUTODESK spol. s r.o., HOCHTIEF CZ a. s.
Partneři Foibosu BOHEMIA, o.p.s.: Rigips, s.r.o., VELUX Česká republika, s.r.o., V Invest, a.s., Ekis spol s r.o., Český kutil.cz, PLANStudio, spol. s.r.o., Architecture week
Mediální partneři Foibosu BOHEMIA, o.p.s.: Český rozhlas a ESTATE
......................................................................................................
Poděkování za spolupráci a podporu při realizaci výstavy:
Hlavní město Praha a Městské části Praha 1, Praha 5, Praha 6, Praha 7, Praha 9, Praha 10 a Praha-Troja
Zvláštní poděkování za zapůjčení modelů a exponátů:
Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze,
Národní technické muzeum v Praze,
Galerie hl. města Prahy,
Městská část Praha 6,
rodina Sandtnerových a Hladkých,
rodina Kolářských,
rodina Koulových a další, kteří si přáli zůstat v anonymitě.
Texty o vilách: Dita Dvořáková, Martin Ebel, Petr Krajči, Petr Koudelka, Zdeněk Lukeš, Radomíra Sedláková a Přemysl Veverka
Redakce textů pro výstavní panely: Ivan Matějka
Design a grafická úprava: Ondřej Grygar
Vedoucí projektu Slavné vily: Lenka Jirátová a Oldřich Janota
Fotografie z vernisáže ve Veletržním paláci
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila