SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

ARCHITEKTURA: Brněnské vily

arch. Zdeněk Lukeš - 11. 6. 21:26

Dvakrát jsem psal v poslední době o nových knihách o architektuře - viz zde a zde. Takže do třetice: dnes představím knížku Slavné brněnské vily, kterou vydal Foibos v edici, v níž už vyšly Slavné pražské vily a Významné stavby Prahy 5.

z článku arch. Zdeňka Lukeše v Neviditelném psu, 27. června 2006

Významných brněnských vil je velké množství. Ta vůbec nejslavnější je Tugendhat, o níž jsem psal kdysi třeba zde a jejíž obrázky, které jsem tam nafotil před začínající rekonstrukcí, přidávám k tomuto článku. Už obálka ale ukazuje, že v Brně je i jedna realizace tamního světoznámého rodáka Adolfa Loose - jde o interiér tzv. Bauerova zámečku na brněnském výstavišti.
K slavným vilám v moravské metropoli patří také domy pro bohaté klienty od Ernsta Wiesnera, Reissigova vila krnovského rodáka Leopolda Bauera, označovaná kdysi za první moderní dům, pohádkový vlastní dům Dušana Jurkoviče, funkcionalistické vily Fuchsovy, Krohovy… Autoři publikace Jan Sedlák, Iveta Černá, Dagmar Černoušková, Jindřich Chatrný, Lenka Kudělková a Jindřich Vybíral shromáždili samozřejmě celou řadou zajímavostí nejen o architektech, ale i stavebnících. Jistě, Brno bylo evropským centrem moderní architektury především od konce XIX. století do druhé světové války, ale kvalitní příklady soudobé produkce tu najdeme také…

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
Průměrné hodnocení tohoto článku je: 1
(hodnotilo 1 čtenářů)
TOPlist SEO Rozcestník