SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Dům umění představí slavné Jihomoravské vily

Znojemský deník - David Grossmann - 25. 2. 11:29
Dům umění představí slavné Jihomoravské vily

Znojmo – Neoklasicistní Weinbergerova vila na ulici Rudoleckého z roku 1926 nebo o šest let starší funkcionalistická Marešova vila se staly součástí výpravné publikace Slavné vily Jihomoravského kraje. Její výstavní podobu od čtvrtka prezentuje Dům umění ve Znojmě.

„Na výstavě bude padesátka panelu s padesátkou nejvýznamnějších jihomoravských vil od pozdního devatenáctého století po současnost. Panely jsme doplnili zapůjčeným dobovým nábytkem z Muzea města Brna a dalšími artefakty,“ řekla ředitelka Jihomoravského muzea ve Znojmě Vladimíra Durajková. Návštěvníci tak budou moci na vlastní oči vidět například slavné křeslo architekta Ludwiga Miese van der Rohe z vily Tugendhat nebo unikátní dobové fotografie Marešovy vily.

Každé stavbě je na výstavě věnován stručný text s popisem dispozičního řešení, použitých konstrukcí a materiálů, s charakteristikou jejího stylu, navíc v kontextu tvorby příslušného autora i dobového architektonického vývoje. Každý objekt doplňuje archivní a nově pořízená fotografická a plánová dokumentace. „Pozornost jsme zaměřili také na osobnosti stavebníků, kteří při budování svého individuálního bydlení vedli s architekty plodný dialog. Byli mezi nimi politici, průmyslníci, bankéři, advokáti, spisovatelé, redaktoři, lékaři, vysokoškolští a gymnaziální profesoři,“ řekl jeden z autorů knihy Jan Sedlák.

Výstava v Domě umění potrvá do poloviny března.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník