SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Klenoty Ústeckého kraje: Kotěrova kolonie v Lounech

Lenka Krejcarová . Týden.cz - 27. 3. 00:00
Klenoty Ústeckého kraje: Kotěrova kolonie v Lounech

Připomenout poněkud pozapomenuté dílo architekta Jana Kotěry a zároveň upozornit na slavné stavby Ústeckého kraje si klade za cíl výstava, jež začíná příští středu v malebných prostorách pražské Trmalovy vily.

Lidé, kteří na výstavu nazvanou "Slavné vily Ústeckého kraje: Kotěrova kolonie v Lounech" zavítají, se mohou těšit na soubor unikátních dobových i současných fotografií. Prohlédnout si budou moci také původní plány, model Kotěrovy kolonie i nejtypičtějšího zástupce rodinného domu.

Ačkoli se výstava nazývá Slavné vily Ústecka, expozice jich nabídne pouze část. Hlavní slovo v rámci expozice dostane výstavba čtvrti pro železniční zaměstnance z pera Jana Kotěry. Právě při navrhování této kolonie architekt uplatnil jako vůbec první v Čechách koncept zahradního města, jež by spojovalo výhody města a venkova v jeden celek. Inspiraci přitom čerpal z bohatých znalostí z německých a anglických zahradních měst.

Pohled na Kotěrovu kolonii v Lounech.Kolonie se podle Kotěrových plánů z roku 1909 neměla skládat pouze z rodinných domů pro železniční zaměstnance. Počítal také se zázemím: školou pro děti, kostelem a obchody. Chybět neměly ani restaurace, lázně nebo veřejné prádelny. Na mnohé z toho nakonec nedošlo. Čáru přes rozpočet Kotěrovi udělaly finanční možnosti dráhy. Uskutečnění se tak dočkala jen horní - takzvaná vilová - část kolonie a dvě prádelny.

Přiškrcený rozpočet však Jana Kotěru od dokončení díla neodradil. Po válce se do Loun vrátil a postavil ještě takzvané Osmidomy. Jejich poznávacím znamením jsou pálené cihly kombinované s režným zdivem, lehké ornamentální zdobení a důraz na praktičnost. Domů vzniklo celkem třiapadesát z devíti různých typů. Bydlet v nich mohly dvě až jedenáct rodin.

Výstavu pořádá Kotěrovo centrum ve spolupráci s Oblastním muzeem v Lounech. Zájemci si expozici budou moci prohlédnout od 1. dubna do 17. května 2009 v prostorách Trmalovy vily v pražských Strašnicích.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník