SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Výstava Slavné vily Ústeckého kraje: Kotěrova kolonie v Lounech

Archiweb.cz - 28. 3. 00:00
Výstava Slavné vily Ústeckého kraje: Kotěrova kolonie v Lounech

Kotěrovo centrum – Trmalova vila pořádá ve spolupráci s Oblastním muzeem v Lounech výstavu Slavné vily Ústeckého kraje: Kotěrova kolonie v Lounech. Výstava potrvá od 1. 4. do 17. 5. 2009 a je umístěna v malebných prostorách Trmalovy vily v pražských Strašnicích.

Výstava chce připomenout poněkud pozapomenuté dílo architekta Jana Kotěry. Při stavbě čtvrti pro železniční zaměstnance uplatnil Kotěra jako první v Čechách myšlenku architektury zahradního města. Čerpal ze svých znalostí německých a anglických zahradních měst. Jeho cílem bylo vybudovat samostatné město ve městě, spojení výhod venkova i města v jeden celek.

Podle jeho plánu z roku 1909 se měla kolonie skládat nejen z rodinných domků pro železniční zaměstnance, ale její součástí měla být i škola, kostel, obchody, restaurace, lázně a prádelny. Bohužel finanční možnosti dráhy zamezily realizaci celého projektu. Podařilo se postavit pouze horní, tzv. vilovou část kolonie včetně dvou prádelen. Po válce se Kotěra do Loun vrátil a postavil ještě tzv. Osmidomy. Přestože nebyl projekt dokončen podle původního plánu, je tento celek třiapadesáti domů v Kotěrově kolonii dosud nedoceněným klenotem české moderní architektury.

Kolonie se vyznačuje praktičností, lehkým ornamentálním zdobením a pálenými cihlami v kombinaci s režným zdivem. Bylo postaveno devět různých typů domů a prádelny. Domy byly určeny pro dvě až jedenáct rodin. Výstava se Vám pokusí přiblížit vývoj zahradních měst, osobnost autora, realizaci kolonie a nahlédne i na sociální a demografické složení obyvatel kolonie krátce po jejím vzniku.

K vidění bude soubor unikátních dobových fotografií, původních plánů, model Kotěrovy kolonie i nejtypičtějšího rodinného domu.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník