- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Rok lázeňské architektury Čech, Moravy a Slezska 2014
Rok lázeňské architektury Čech, Moravy a Slezska 2014
Lázeňská léčba to není jen využití přírodních léčivých zdrojů. Nedílnou součástí léčby je také samotné prostředí lázní a jejich architektonické ztvárnění.
To, jak vypadá většina dnešních lázní, je především výsledkem dlouhodobého architektonického vývoje.
Lázeňská architektura má své kouzlo a také zvláštnosti, liší se celou řadou specifických lázeňských staveb od běžné městské zástavby. Mezi typicky lázeňskou architekturou tak nalézáme kolonády, fontány, pítka, lesní a parkové altány, sanatoria, léčebné domy a léčebné ústavy, lázeňské hotely a penziony.
Z urbanistického hlediska nemůžeme opomenout ani parkovou a lesoparkovou úpravu řady lázeňských měst včetně úpravy intravilánu, který bývá také využíván pro potřeby lázeňské péče.
Přiblížení jedinečnosti lázeňské architektury nesporně zvýší přitažlivost a pozornost lázeňských měst a míst a nepřímo i zájem o nabídku lázeňské péči a provozu.
Mezi velikány lázeňské architektury patří Gustav Wiedermann, jedna z nevýznamnějších osobností města Františkovy Lázně a vynikající architekt, který doslova formoval moderní podobu lázeňské architektury.
Ke stému výročí úmrtí tohoto vynikajícího architekta a významné osobnosti bude 11. února 2014 v jeho rodném městě slavnostně zahájen Rok lázeňské architektury Čech, Moravy a Slezska.
Rok lázeňské architektury bude slavnostně zahájen 11. února 2014 ve Františkových Lázních.
Bude rokem putování za lázeňskou architekturou Čech, Moravy a Slezska. A kde jinde by mělo putování začít, než ve Františkových Lázních, kterým zasvětil architekt a starosta města Gustav Wiedermann doslova celý svůj plodný život Ač v lázeňském trojúhelníku nejmenší, jsou urbanisticky nejucelenější. Vynikají jednotností své architektonické úpravy, typická je šachovnicová struktura ulic. Stejně tak typické je žlutobílé zbarvení všech lázeňských budov.
Františkovy Lázně byly od počátku budovány plánovitě a architektonicky jednotně. Výstavba lázní začala na konci 18. století. První plán nového města Františkovy Lázně vytvořil abbé Tobiáš Gruber, lékař z Bíliny. Parkové úpravy v anglickém stylu projektoval od roku 1829 Michael Riedl. Kolem roku 1850 byly Františkovy Lázně již všeobecně známými a oblíbenými lázněmi evropského formátu. Františkovy Lázně mají unikátně dochovanou lázeňskou architekturu z počátku 19. století. Četné významné stavby (např. Císařské lázně, ruský kostel aj.) vzešly z ateliéru františkolázeňského architekta Gustava Wiedermanna a stavební firmy jeho otce Karla Wiedermanna.
To bylo jedním z vážných důvodů slavnostního zahájení Roku lázeňské architektury právě zde, ve Františkových Lázních a právě v den 100. výročí úmrtí Gustava Wiedermana.
O životě a díle Gustava Wiedermanna vypovídá alespoň zčásti výstava, která byla při této slavnostní události zahájena a o které zde informujeme.
Záštitu nad projektem převzali:
Ministr kultury ČR Daniel Herman
Česká komise pro UNESCO
Mediální osobností Roku lázeňské architektury je Václav Žmolík
Přehled výstav a akcí:
Křest publikace Slavné lázně Moravy a Slezska (14. 10. 2014 Jeseník)
Světový den architektury tentokrát s lázeňskou architekturou (4. - 5. 10 2014 ve všech lázeňských městech a místech)-komentované prohlídky, vycházky, besedy.
Komentovaná prohlídka Lázní Teplice nad Bečvou, povede Mgr. Hana Myslivečková NPÚ Olomouc (4. – 5. 10. 2014, Teplice nad Bečvou)
Výstava a křest publikace Slavné lázně Moravy a Slezska (3. 10. 2014, od 3. 10. 2014 do 2. 11. 2014 v Mariánských lázních)
Výstava Slavné lázně Moravy a Slezska (od 3. 9. 2014 do 26. 9. 2014 2014 v Poděbradech)
Komentované prohlídky, architoulky lázeňskou architekturou při Dnech evropského dědictví (EHD) (6. - 14. 9. 2014)
Komentovaná prohlídka Lázní Jeseník, povede Ing Eva Pulkrová, NPÚ Olomouc (13. 9. 2014 v 10h Jeseník)
Výstava Slavné lázně Moravy a Slezska (od 4. 9. 2014 do 28. 9. 2014 prostory Senatoria Klimkovice)
Výstava Slavné lázně Moravy a Slezska, součástí výstavy bude výstava Za lázeňskou architekturou Olomouckého kraje (od 12.(14.) 8. 2014 do 31. 8. 2014 Skalka)
Výstava Slavné lázně Moravy a Slezska (od 15. 7. 2014 do 10. 8. 2014 prostory Lázní Hodonín)
Poznávací výlet - lázně Jánské Koupele a okolí (12. 7. 201) - tel.: 595 133 907, e-mail: nitra.tomas@npu.cz
Lázeňská sídla v Moravskoslezském kraji z pohledu památkové péče - Karlova Studánka a Jánské Koupele (12. 6. 2014 – Klub Fiducia, Ostrava)
Komentovaná vycházka v Poděbradech (4. května 2014 v 10 hodin a 13 hodin)
Výstava: Gustav Wiedermann a Francouzské vlivy v české lázeňské architektuře (od 3. 5. 2014 do 30. 9. 2014 v Karlových Varech)
Slavnostní zahájení Roku lázeňské architektury (11. 2. 2014 ve Františkových Lázních)
Výstava: Architektonické bohatství Léčebných lázní Bohdaneč (od 24. března do 27. dubna 2014 v Trmalově vile)
Více informací na www.slavnestavby.cz/new (Rok lázeňské architektury)
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila