SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Královéhradecké vily aneb domy slavné i zapomenuté

FOIBOS - 25. 7. 00:00
Královéhradecké vily aneb domy slavné i zapomenuté

Nahlédněte s námi do světa architektury českého severovýchodu, projděte se napříč staletími, poznejte architekty, kteří zanechali své otisky v ulicích Vašeho města či obce. Možná jsou blíž, než si myslíte… Bednářova vila ve Vamberku

Antonín Bednář mladší se již jako uznávaný průmyslník stal v roce 1904–1905 předsedou kuratoria krajkářské školy a tomuto umění věnoval převážnou část svého života. Byl synem továrníka, který zřídil ve Vamberku barvířství, běličství, tiskárnu plátna a později první mechanickou tkalcovnu.

Dvoupatrová budova Bednářovy vily je v hlavním průčelí, obráceném do Husova náměstí, horizontálně členěná průběžnými římsami ve dvou základních rovinách.

V patře obohacují průčelí tři segmentové výstupky na způsob rizalitů, vzájemně svisle oddělených pásy s ornamentálními a reliéfními vlysy. Před střechu vystupuje atikový pás, svisle členěný čtyřmi lizénami. Ty jsou završeny sedícími sfingami, původně zděnými, dotvořenými omítkou. Na počátku devadesátých let však byly nahrazeny odlitky z umělého kamene. Průjezd s původní dlažbou má z obou stran kamenný stupeň, na nějž navazují schodiště do obou částí budovy. Do pater se vstupuje po dvouramenném schodišti s kovovým zábradlím. Schodiště mezi prvním a druhým podlažím zdobí okna s barevnou vitrají.

Současným vlastníkem objektu je Královéhradecký kraj a uživatelem Muzeum krajky Vamberk, což je pobočka Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. V roce 2004 prohlásilo Ministerstvo kultury České republiky objekt za kulturní nemovitou památku. Podle historičky umění Jany Hornekové je budova muzea příkladnou architekturou stylu českého art deca. /RR

Podrobnější informace o půvabech a zajímavostech architektury Královéhradeckého kraje jsou Vám k dispozici zde.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník