- Nacházíte se: Úvodní strana
- Zprávy
- Z oboru
- Steinova vila
Steinova vila
- 5. 3. 23:00
Pražská vila, postavená v roce 1925 pro Hanuše Steina. Kromě autora projektu, Otto Gramse, se na stavbě podepsal i Eugen Rosenberg. Zastavte se s námi na okamžik a rozhlédněte se, zveme Vás k prohlídce slavné Steinovy vily. Dveře se otevírají, vstupte!
Rodinná vila byla vystavěna v roce 1925 na rozměrné nárožní parcele v exklusivní pražské lokalitě v representativním - klasicky konservativním pojetí s prvky art-deco architektem Otto Gramsem pro továrníka Hanuše Steina. Počátkem třicátých let došlo ke stavebním a interiérovým úpravám architektem Eugenem Rosenbergem jež obohatily dům o velmi hodnotné funkcionalistické prvky. Přes historickou nepříznivost pozdějšího vývoje ( tragické životní osudy původních majitelů, pozdější nevhodné využívání domu ) bylo zachováno velké množství architektonických prvků domu, které byly během rekonstrukce odborně zrestaurovány, doplněny a obnoveny.
Vila se svým pojetím a zpracováním řadí mezi nejkvalitnější
stavby tohoto druhu v meziválečném období na území republiky.
Svým velkorysým konceptem a použitím vzácných a kvalitních materiálů je její hodnota z dnešního pohledu znásobena i hodnotou historicko-řemeslnou.
V interiérech jsou použity obklady stěn ze vzácných a dnes již těžko dostupných materiálů – ořechové dřevo, exotické dřeviny, mramory. Zachováno a zrestaurováno bylo množství vestavěného nábytku a povrchů podlah ( intarsiové dřevěné podlahy a dlažby).
Exteriér domu je z části obložen pískovcovým soklem doplněným prvky z umělého kamene vysoké řemeslné kvality.
Výhodné posazení domu ve svažitém terénu umožňuje nástupy do nižších podlažích přímo ze zahrady a tak je možné jejich mnohostranné využití.
Hlavní nástup do domu je do representativního podlaží se vstupní halou, obytnými místnostmi – zimní zahradou, jídelnou a kuchyňským zázemím. Representativní podlaží je propojeno dřevěným schodištěm s ložnicovým podlažím domu. Podkrovní podlaží je možno využít jako hostovské a podlaží nejnižší je možno vzhledem k jeho konfiguraci a propojení na zahradu využít universálně.
Objekt byl během rekonstrukce doplněn o podzemní garáž pro 4 – 5 vozů s přímým propojením na dům.
Všechna patra domu jsou vzájemně propojena kamenným schodištěm s vlastním vstupem ze zahrady.
K vile přiléhá rozsáhlá zahrada s původním jezírkem, vzrostlou zelení, parkovou úpravou se závlahou. Objekt vily i zahrady jsou nasvětleny.
Steinova vila – technické vybavení domu
Při rekonstrukci byly použity klasické stavební technologie za použití kvalitních materiálů.Střecha – pálená taška bobrovka.
Podlahy – dřevěné dubové vlysy, lité terazzo, terazzové dlaždice, marmoleum, mušlový travertinový vápenec , teak, ořech, kořenovice.
Okna – dřevěné repliky původních špaletových oken.
Interiérové dveře – masivní s obložkovými zárubněmi, v 1.a2.NP repliky původních, v 1.PPa 3.NP nové bezfalcové z materiálu ovangol.
Vstupní dveře – masivní dubové.
Dveřní a okenní kování – repasované původní a repliky původních.
Venkovní okenní žaluzie – dubové repliky původních.
Obklady stěn – umělý mramor, ořechové dřevo, zelený mramor, keramické obklady.
Sanita – Flaminia, Riho.
Vodovodní baterie – Huber, Faris, Ritmonio.
Rozvody vody – měď.
Topné žebříky v koupelnách – Villeroy & Boch, nerezové Korado.
Schodiště – masívní dub a borovice a terazzo ( madla ošetřena klavírním lakem ).
Osvětlení – společné prostory domu, koupelny a některé obytné místnosti jsou vybaveny svítidly od firem Esagono, Lucis, pasířství Čermák a dobovými repasovanými svítidly. Venkovní osvětlení domu je realizováno za použití světel od firem Esagono a Erco. Toto osvětlení umožňuje automatický provoz nebo ruční ovládání pomocí dálkového ovladače.
Topení – dodávku tepla a teplé vody zajišťují dva plynové kotle Hoval, rozvody v mědi.
Plot – podezdívka z betonových cihel a výplně z kanadského cedru. Klempířské prvky – měď.
Značná část domu byla opravena restaurátorem MgA. Janem Kracíkem.
Jednalo se o kamennou podezdívku domu, kamenný vstupní portál, kamenný obklad v zimní zahradě, podlahu v zimní zahradě, balustrády, exteriérová schodiště, interiérové schodiště, parapety a předsunuté desky, podlahu ve vstupní hale a fasádu.
Obnoven byl domovní nákladní výtah spojující 1.PP, 1.NP a 2.NP.
Během rekonstrukce byly objeveny některé původní prvky, které byly pečlivě rozebrány a odborně repasovány. Jednalo se o dřevěnou vykládanou podlahu v jídelně, dubový vestavěný příborník v jídelně, ořechový obklad stěn v části zimní zahrady, skleněnou vitrínu nad interiérovým schodištěm a vestavěnou skříňku ve 3.NP.
Nově je v domě provedena počítačová síť ,rozvod TV, elektronický zabezpečovací systém včetně kouřových čidel s připojením na pult centrální ochrany a domovní zvonky s barevným videotelefonem. Do domu je zavedena pevná ISDN telefonní linka.
Vjezdová vrata z ulice Rychtářské a navazující garážová vrata jsou na dálkové ovládání.
Suterén vily
Přízemí
První patro
Podkroví
Podkroví 2
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila