SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Františka Wawerky, slavné dílo manželů Oehlerových

FOIBOS - 19. 10. 00:00
Vila Františka Wawerky, slavné dílo manželů Oehlerových

Projekt architektů Elly a Oskara Oehlerových, který byl realizován v Lipníku nad Bečvou, je syntézou tvorby těchto dnes "znovuobjevovaných" achitektů i meziválečného moderního stylu.

Loučská 29, Lipník nad Bečvou
Stavebník: František Wawerka
Architekt: Elly a Oskar Oehlerovi
Sloh: funkcionalismus
1937 - 1937

Vila Františka Wawerky

Lipenskou továrnu na stavebniny a později i na obráběcí stroje založil František Wawerka st. (1874-1963). Po studiích na brněnské technice a zahraniční praxi se začal od poloviny 30. let stále výrazněji podílet na vedení podniku syn František ml. (1910-2000). Na studiích se seznámil s brněnskou rodačkou Miladou (*1912), absolventkou farmacie na Karlově univerzitě v Praze. Brzy po sňatku na podzim 1937 se mohli nastěhovat do nové vily v sousedství továrny. Dům představuje jak syntézu tvorby jeho projektantů, manželů Oskara (1904 – 1973) a Elly (1905 – 1953) Oehlerových, tak shrnutí podstatných rysů meziválečné moderny: lapidární forma hranolu, pásová okna a střešní terasa. Se světlou břízolitovou fasádou průčelí kontrastují karmínově zbarvené partie podhledů a sytě zelené dveřní a okenní rámy.

Více o vile zde.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník