SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Půvaby pátého pražského obvodu

FOIBOS - 28. 1. 00:00
Půvaby pátého pražského obvodu

Znáte slavné stavby svého města? Zastavte se s námi na okamžik a rozhlédněte se kolem. Pražské ulice jsou překrásné... Zveme Vás k prohlídce Areálu Palata. Dveře se otevírají, vstupte!

Kořeny dnešních staveb sahají do počátku 17. století, kdy se také konstituuje dnešní název Palata, podle novoměstského domu Jana Teodora Sixta z Ottersdorfu. Hlavní zásluhu o rozvoj celého areálu však měli až jezuité, kteří usedlost získali v roce 1638, a v jejich majetku také zůstala až do zrušení řádu roku 1773. Pozvedli zdejší hospodářství, pro něž postavili hospodářskou usedlost s lisem a hospodářskými budovami, také však s letními obytnými prostorami v patře. Na přelomu 18. a 19. století se usedlost rozdělila do horní části a dolní části, zvané Malou Palatou. Mezníkem ve stavebním vývoji Horní Palaty byl rok 1889, kdy tuto část zakoupila Česká spořitelna na Smíchově, která tu nechala postavit v příštích dvou letech dle projektu Aloise Elhenického, architekta a smíchovského starosty, neorenesanční komplex budov pro „dospělé nevidomé, neschopné vzdělávání a obživy“. Stavba byla slavnostně zahájena 15. června 1891 stavitelem Leonardem Řechkou a slavnostně otevřena byla po dvou letech 25. listopadu. Ústav nazvaný na počest panovníka „Francisco – Josephinum“ byl později, po pádu rakousko-uherské monarchie přejmenován na Ústav pro zaopatřování slepců na Smíchově, „Palata“.

www.slavnestavby.cz

Přejeme Vám příjemné čtení a pěkné procházky pražskými ulicemi...

Více o Slavných stavbách Prahy 5.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník