SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Slavné vily Olomouckého kraje poprvé v Prostějově

FOIBOS - 30. 12. 10:27
Slavné vily Olomouckého kraje poprvé v Prostějově

Ojediněle úspěšná výstava o historii vilové architektury, rodinném bydlení i osudech stavebníků a majitelů slavných vil Olomouckého kraje...

Architektonicky významná či zajímavá rodinná sídla, která vznikala od poloviny 19. století do současnosti na území olomouckého regionu, mapuje výstava Slavné vily Olomouckého kraje i stejnojmenná publikace.

Projekt prezentuje pět desítek významných staveb. Navazuje na výstavní a ediční řadu Slavné vily, která postupně představuje architektonicky zajímavé objekty celé republiky.

Olomouc, Prostějov, Přerov, Jeseník, Teplice nad Bečvou, Lutín, Hranice, Lipník nad Bečvou, Velký Týnec, Háj u Mohelnice, to jsou města a obce, do nichž je možné podniknout výlet na výstavě a s doprovodnou knihou Slavné vily Olomouckého kraje.

„Svoje stavby zde v představovaném období od poloviny 19. století do dnešních dnů zanechali jak architekti zvučných jmen, tak málo známí, přesto však pozoruhodní tvůrci. O secesní olomoucké vile Primavesi vědí mnozí. Málokdo však tuší, že její autoři projektovali i pro další moravská a slezská města, například pro Jeseník a Prostějov. Světové proslulosti se těší i dílo Lubomíra Šlapety, naopak neméně krásné stavby manželů Elly a Oskara Oehlerových teprve čekají na zhodnocení. Stejně jako soubor obydlí šumperských či olomouckých podnikatelů 19. století nebo výkvět prostějovského funkcionalismu,“ sdělil Pavel Zatloukal, ředitel Muzea umění Olomouc, autor koncepce výstavy a editor publikace.

„Zajímalo nás nejen to, v jakém stylu byly vybrané domy vystavěny, ale i to, jakou formu domova představují. Na padesáti komorních příbězích se tak rozvíjí vyprávění o padesáti příkladech hledání novodobé podoby domova,“ řekl Zatloukal s tím, že kurátoři museli vybírat z mnohem většího počtu staveb.

„Konečný výběr byl motivován nejen kvalitou vlastních objektů, ale také snahou postihnout typologii a naznačit rukopis nejzajímavějších autorů,“ doplnil ředitel MUO.

Jak na výstavě, tak v publikaci je přitom nejméně zastoupena současná architektura. „Přes veškerou snahu jsme nalezli jen málo staveb natolik kvalitních, aby obstály jak ve srovnání s ukázkami z předchozích desetiletí, tak s tím, co se v posledních patnácti letech staví v některých jiných částech naší země. To, co jsme objevili, je navíc doslova utopeno v množství balastu,“ upozornil Zatloukal.

Příběhy vil a vůbec rodinného bydlení v rámci Olomouckého kraje, která je podle Zatloukala vzrušující mozaikou často tragických osudů umělců a jejich zákazníků, jsou na výstavě představeny prostřednictvím velkého množství dobové či současné dokumentace - kresby, plány, fotografie, modely, nábytek. Návštěvníci však v sále Trojlodí uvidí také obrazy současného olomouckého malíře Miroslava Šnajdra staršího z cyklu Pocta Gustavu Klimtovi.

„Obrazy Gustava Klimta, jedné z ústředních osobností vídeňské secese, zdobily stěny slavné vily Primavesi. Miroslav Šnajdr se Klimtovým, především pak krajinářským dílem inspiroval a domníváme se, že vystavení jeho pláten v sousedství dobových dokumentů a fotografií bude pro diváky zajímavým doplňkem dokreslujícím atmosféru, jaká mohla v době největší slávy olomoucké novodobé architektury panovat,“ vysvětlil ředitel MUO.

Publikace, která výstavu doprovází, je třetí z ediční řady Slavné vily vydávané pražskou uměleckou agenturou FOIBOS. Předcházely jí knihy o pražských a brněnských rodinných sídlech. Součástí publikace, jejíž vydání finančně podpořil nejen Olomoucký kraj, ale také města Olomouc, Přerov, Prostějov a Šumperk, jsou životní příběhy architektů a stavebníků, osudy domů a také turistický průvodce.

Slavné vily Olomouckého kraje

Nahlédněte s námi do světa vilové architektury, projděte se napříč staletími a prohlédněte si díla nejvýznamnějších architektů, kteří zanechali své otisky v ulicích obcí a měst Olomouckého kraje…

Slavné vily Olomouckého kraje

NÁRODNÍ DŮM Prostějov,
Vojáčkovo nám. 1,
796 01 Prostějov

Otevření výstavy

Národní dům v Prostějově byl poprvé otevřen veřejnosti na sklonku roku 1907. Secesní stavba, navržená architektem Janem Kotěrou, byla již ve své době oceňována jako naprosto ojedinělé pojednání divadelního prostoru.

Z dnešního pohledu jsme si vědomi toho, že výjimečnost Kotěrova projektu, na němž se podílely i další slavné osobnosti - například Jan Preisler, František Kysela, Stanislav Sucharda, Bohumil Kafka a Karel Petr, zůstala dlouhou dobu nepřekonána. V letošním roce Národní dům v Prostějově oslavil sto let své existence.

17. prosince 2007 zde byl, za účasti znalců Kotěrova díla a významných osobností z řad tvůrců, historiků a teoretiků architektury a umění, otevřen sedmý Salon Jana Kotěry. Úvodní slovo pronesl profesor Pavel Zatloukal, součástí programu byla mimo jiné i prohlídka samotného Národního domu, který byl nově zrestaurován.

Zároveň s touto událostí proběhla vernisáž výstavy Slavné vily Olomouckého kraje, ojediněle úspěšné expozice věnované současnosti i historii vilové architektury.

Názory ke článku

Ke článku nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosím všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkuji mnohokrát. Vaše SlavneVily.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník