- Nacházíte se: Úvodní strana
- Výstava v NTK
- O výstavě
O výstavě
Jste srdečně zváni na výstavu Slavné vily Čech, Moravy a Slezska, která je do 28. listopadu 2010 přístupná v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích.
Prohlédněte si fotogalerii z vernisáže a křtu knihy Slavné vily Čech, Moravy a Slezska. Zprávu o vernisáži naleznete zde, nové informace nejen o dění v Národní technické knihovně pravidelně zveřejňujeme v oddílu zpráv.
Historie projektu
Co předcházelo souborné výstavě Slavné vily Čech, Moravy a Slezska aneb Po třech (šesti) letech slavné vily Čech, Moravy a Slezska "pod jednou střechou"
Tou střechou se rozumí knižní edice Slavné vily, která v 15 svazcích obsáhla nejpodstatnější tvorbu vilové architektury, chcete-li architektury individuálního rodinného bydlení ve všech krajích a regionech ČR. Po Slavných pražských vilách (I. vydání červen 2004 - to je těch šest let uvedených v závorce názvu zprávy) a Slavných brněnských vilách (I. vydání květen 2006) začal Slavnými vilami Olomouckého kraje (červen 2007 - to jsou ty tři léta, kdy byla fakticky zahájena edice v dnešním rozsahu) projekt slavných vil krajů. Ten den 13. června 2007 se v Muzeu umění v Olomouci sešlo mnoho hostů, mezi nejvzácnější patřila manželka pana prezidenta Livia Klausová, která nad celých projektem Slavných vil Čech, Moravy a Slezska převzala patronát. Přítomen byl arcibiskup Mons. Jan Graubner, hejtman kraje RNDr. Ivan Kosatík, primátor města Olomouce, starostové měst a mnoho dalších. Toto uvedení výstavy slavných vil kraje a slavnostní křest "krajové" publikace se potom opakovalo ještě dvanáctkrát, naposledy 22. června 2010 ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy.
Někdy v roce 2003 začala postupně práce autorsko - badatelských týmů, kterých nakonec bylo patnáct. "Nejmenším" byl jihočeský pod vedením prof. Šváchy, který i s fotografem čítal 4 autory. "Největším" potom tým Vysočiny s 11 autory pod vedením prof. Jana Sedláka. Další týmy vedli prof. Šlapeta, prof. Zatloukal, prof. Vybíral, prof. Urlich, doc. Halík, doc. Sedláková, dr. Pavlíček, Mgr. Veverka, Mgr. Panoch, Mgr. Zeman. Nejmenší a největší to jsou ošidná slůvka. Neboť za jedním i druhým se skrývá zhruba stejný díl práce, dokonce třeba v jižních Čechách potřeba od počátku probádat, až na těch pár obecně známých a publikovaných vil, co vůbec všechno kraj ve vilové architektuře skrývá. Podobně v západních Čechách, na Tachovsku, ale i Domažlicku a dalších místech.
Všem týmům byly nápomocny desítky institucí, muzeí, archivů, ale také desítky osobností, majitelů a uživatelů nemovitostí a dalších pamětníků, archivářů, kronikářů.
Když už jsme tak trochu u statistiky, tak nejmladším týmem byl tým Ústeckého kraje, který se bez ohledu na své mládí zhostil nelehkého úkolu se ctí. Vůbec, účast mladých badatelů a odborníků na dějiny architektury byla pozoruhodným rysem realizace celého projektu. Bylo jich několik desítek přímo v autorských týmech a další desítky mezi spolupracovníky. Určitě se k zajímavostem okolo knižní edice i souboru výstavních expozicí ještě vrátíme u příležitosti souborné výstavy Slavných vil Čech, Moravy a Slezska údaji o počtu realizací, zastoupených v knihách, i počtu architektů a stavitelů, jichž bude daleko více oproti našemu předpokladu na začátku práce na edici(předpokládali jsme okolo 250 autorů). Představují se zde, vedle několika desítek známých architektů, desítky neprávem zapomínaných, kteří velkým dílem přispěli k architektonickému bohatství naší země.
Tou "jednou střechou " bude od 19. října do 29. listopadu právě budova Národní technické knihovny v Praze - Dejvicích, která představí soubor architektonicky nejhodnotnějších vil Čech, Moravy a Slezska. O výstavě informujeme v dalších rubrikách.
Z Kotěrova centra - Trmalovy vily v Praze Strašnicích
Oldřich Janota, předseda Ediční rady FOIBOS BOOKS
Soutěže
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila