- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Olomoucký
- Vila Eugenie a Otto Primavesi
Vila Eugenie a Otto Primavesi
FOIBOS - 1. 7. 22:00
Manželský pár Otto Primavesi (1868-1926) z přední moravské podnikatelské rodiny a někdejší vídeňská herečka Eugenie (Mäda st.) Butscheková (1874-1962) si k stavbě reprezentačního obydlí zvolili staveniště v asanačním prostředí staré Olomouce.
Informace o vile
Univerzitní 7, Olomouc
Stavebník: Eugenie a Otto Primavesi
Architekt: Franz von Krauss – Josef Tölk,
Sloh: moderna
1905 - 1906
Manželský pár Otto Primavesi (1868-1926) z přední moravské podnikatelské rodiny a někdejší vídeňská herečka Eugenie (Mäda st.) Butscheková (1874-1962) si k stavbě reprezentačního obydlí zvolili staveniště v asanačním prostředí staré Olomouce. Dvojice vídeňských architektů Franz von Krauss (1865-1942) a Josef Tölk (1861-1927) zasadila mezi významné barokní dominanty asymetricky koncipovaný bezozdobný objekt. Bravurní bylo také dispoziční řešení s centrální dvoupodlažní obytnou halou se schodištěm stoupajícím k ochozu. V dispozičním řešení vily se tak uplatnil britský model jasného funkčního členění na společenskou a intimní část obydlí. Architekti také navrhli většinu vybavení vily, jež vesměs dodaly vídeňské uměleckořemeslné dílny Antona Pospischila. Špičkové bylo rovněž technické zázemí napojené na vlastní elektrárnu – ústřední vytápění, centrální vysávání prachu a ventilační systém. Vila Primavesi se vzápětí začala stávat jedním z vrcholných dobových pokusů o uskutečnění ideálu Gesamtkunstwerku – souhry architektury, volných a užitých umění. V následujících letech začali Primavesiovi doplňovat vybavení domu řadou užitých i volných výtvarných děl. Umožnilo jim to přátelství se sochařem Antonem Hanakem (1875-1934) a malířem Gustavem Klimtem (1862-1918). Do konce 1. světové války tak ve vile vznikla galerie desítek jejich významných děl. Přátelství s Josefem Hoffmannem (1870-1956) pak vyústilo nejen v několik stavebních zakázek v Olomouci, ale především ve výstavbu rodinného letoviska v Koutech nad Desnou (1913-1915), na jehož koncipování i výzdobě se opět podílela umělecká trojice. Jejich obydlí se tak měnila v patrně nejvýznamnější sídla milovníků umění ve střední Evropě. Tím spíše, že většinu vybavení olomoucké vily i jesenického sídla začaly tvořit výrobky uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte. Otto se stal jejich ředitelem, po jeho smrti je řídila Mäda s dětmi. Sanování prodělečného podniku padl nakonec za oběť nejen veškerý majetek, ale i většina uměleckých sbírek. V roce 1922 vyhořelo sídlo v Koutech, o rok později Primavesiovi prodávají také olomouckou vilu. (PZ)
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila