- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Olomoucký
- Vila Stanislava Nakládala
Vila Stanislava Nakládala
FOIBOS - 26. 8. 22:00
Lubomír Šlapeta (1908-1983) byl absolventem vratislavské Akademie výtvarných umění (1928-1930), žákem významných architektů Hanse Scharouna a Adolfa Radinga.
Informace o vile
Lubomír Šlapeta (1908-1983) byl absolventem vratislavské Akademie výtvarných umění (1928-1930), žákem významných architektů Hanse Scharouna a Adolfa Radinga. Právě v Scharounově kanceláři, ve které Lubomír pracoval, se začala odvíjet jeho profesní dráha. V roce 1931, po návratu z USA otevřeli s bratrem Čestmírem společný ateliér v Praze, který byli ovšem pro nedostatek práce nuceni po krátké době uzavřít. První zakázky a úspěch se dostavily až v novém působišti, v Ostravě. V roce 1936 architekt navštívil berlínský ateliér svého učitele a přítele Scharouna a po návratu se definitivně rozhodl osamostatnit se. Na podzim si v Olomouci otevřel vlastní kancelář. Podnětem se k tomu staly dvě olomoucké zakázky, Nakládalova vila a Kousalíkův dům. Velkoobchodník se sladem Stanislav Nakládal se s tvorbou Lubomíra Šlapety seznámil prostřednictvím reprodukcí jeho díla v časopisu Eva. Stavba, dokončená v roce 1936, náležela k architektově skupině náročně koncipovaných, individuálně řešených vil pro středně a výše situovanou klientelu, jejichž řešení se bratři Šlapetové věnovali od počátku třicátých let. Rovněž u Nakládalovy vily Šlapeta zastínil vstupní dveře subtilní železobetonovou markýzou, propůjčující jinak dvojrozměrné hlavní frontě stavby prvek alespoň minimální plasticity, čímž jako by potvrdil Le Corbusierův výrok, že architektura je fantastická hra světla a stínů. Přesto jistou změnu olomoucká vila oproti svým předchůdcům zaznamenala. Obytný prostor již není vložen do jediného kvadratického tělesa, nýbrž do dvojice asymetrických, prolínajících se bílých krabic. Kompozice spočívající v průniku dvou kubusů architektovi umožnila rozehrát v přízemí velkorysý obytný prostor s halou, jídelnou a zimní zahradou. Jeho vizuální účinek umocnil použitím ušlechtilých materiálů a posuvných příček, poskytujících množství průhledů napříč jednotlivými místnostmi. Patro ovšem koncipoval o poznání skromněji. Kolem menší schodišťové haly rozvinul trojici ložnic, z nichž dvě spojil s rozlehlou terasou. (JP)
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila