- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Olomoucký
- Vila Vladimíra Müllera
Vila Vladimíra Müllera
FOIBOS - 24. 7. 22:00
V prostředí meziválečné Olomouce působila vedle českých architektů také početná skupina německých a židovských projektantů.
Informace o vile
Černochova 6, Olomouc
Stavebník: Vladimír Müller
Architekt: Paul Engelmann
Sloh: purismus
1927 - 1927
V prostředí meziválečné Olomouce působila vedle českých architektů také početná skupina německých a židovských projektantů. Jedním z nejvýznamnějších byl olomoucký rodák Paul Engelmann (1891-1967). Po absolvování olomoucké reálky pokračoval ve studiích na vídeňské technice, kde se seznámil s architektem Adolfem Loosem. Když Loos v roce 1912 otevřel ve Vídni svoji soukromou stavební školu, stal se jedním z jeho prvních žáků. Vilu, kterou si v letech 1927-1928 podle Engelmannových plánů v Olomouci postavil Vladimír Müller, ovlivnil jeden z dominantních architektonických směrů dvacátých let – purismus. Vladimír Müller (1889-1967) ředitel zdejšího Pozemkového ústavu, udržoval přátelské styky s mnoha příslušníky olomoucké židovské komunity, mezi nimiž nescházeli příbuzní rodiny Engelmannových. Když se Müller, někdy v roce 1927 v olomoucké kavárně Grand svěřil přátelům o svém záměru stavět rodinný dům, byl mu doporučen právě Engelmann. Dům je typickým autorovým dílem dvacátých let. Představuje osobitou syntézu Loosova malého úsporného domu v kubusu s prostorově náročnější architekturou, formovanou z vnitřku směrem ven. V ušlechtile strohé, až kontemplativně vyhlížející stavbě se s myšlenkami Adolfa Loose snoubí také Englemannův mimořádný cit a smysl pro poeticky laděný obytný prostor, umocněný zmíněným Loosovým prostorovým plánem. Tento novátorský koncept, nejzřetelněji patrný v centrální obytné hale, rozdělené do tří sekcí (komunikační, obytné a jídelní), ale architekt na rozdíl od svého inspirátora nevložil do složitého organismu velké a reprezentativní vily, nýbrž do obyčejného středně velkého rodinného domu, čímž Raumplanu jakoby vdechl nový život. Ten byl totiž dosud výsadou Loosových luxusních vil, vyžadujících komplikovaný železobetonový skelet, který Engelmann elegantně nahradil prostou vyzděnou konstrukcí. Dům je kulturní památkou ve vzorné péči stavebníkovy dcery Jitky a donedávna i jejího chotě architekta Zdeňka Hynka (1922-2006). (JP)
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila