- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Olomoucký
- Vila Camilly a Josefa Krausových a Franze Bruckmanna
Vila Camilly a Josefa Krausových a Franze Bruckmanna
FOIBOS - 9. 8. 22:00
Olomoucký rodák německého původu Hans Stratil (1900-1981) reprezentoval skupinu projektantů, kterou dnešní architektonická scéna v českých zemích postrádá.
Informace o vile
Vídeňská 14, Olomouc
Stavebník: Camilla a Josef Krausovy a Franz Bruckmann
Architekt: Hans Stratil
1932 - 1932
Olomoucký rodák německého původu Hans Stratil (1900-1981) reprezentoval skupinu projektantů, kterou dnešní architektonická scéna v českých zemích postrádá. Jeho dílo, rozpjaté ve znamení několika stylových poloh a jejich vzájemných variací (neoklasicismus, historismus, dekorativismus blízký Josefu Hoffmannovi a Neue Sachlichkeit - nová věcnost s vůčihlednou znalostí díla Adolfa Loose) představovalo kvalitní alternativu vůči konstruktivistickým tendencím dvacátých let i mezinárodnímu stylu následujícího desetiletí. Přestože v rodném městě zanechal poměrně rozsáhlé dílo, o jeho životě máme pouze kusé zprávy. Studoval pravděpodobně na Státní průmyslové škole v Liberci a v roce 1926 složil v Brně stavitelské zkoušky. Nezaložil si však vlastní stavitelskou firmu, ale vystupoval vždy pouze v roli projektanta. Není vyloučeno, že s jeho vzděláním souvisela Stratilova nechuť k experimentování s novými konstrukčními systémy; většinou se spokojil s osvědčeným principem podpory a břemene, se kterými se setkáváme i u jeho rozsáhlé reprezentativní vily bankéře Josefa Krause a advokáta Franze Bruckmanna v Olomouci z roku 1932. Dům architekt projektoval jako nájemní vilu v duchu vídeňského tradicionalismu s dvojicí nezávislých bytů, soustředěných na celém obytném podlaží. Vilu vztyčenou nad obdélným půdorysem charakterizuje typicky stratilovsky věcné, symetricky koncipované pojetí lehce dekorativní architektury a konstruktivního neoklasicismu Augusta Perreta. V roli ozdobných součástí zde figurují prvky zároveň konstrukční, jako pískovcové okenní šambrány, korunní římsa a zejména dvojice pískovcových nosných pilířů zimní zahrady a vstupní verandy. Asociují egyptské sdružené sloupy nebo také pruty gotického nosného žebroví. Z dispozičního hlediska představuje dvojice identických bytů trojtakt s obytným křídlem, soustředěným do zahrady. (JP)
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila