- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Olomoucký
- Vila na sile Barbory a Radima Králíkových
Vila na sile Barbory a Radima Králíkových
FOIBOS - 25. 9. 22:00
Přeměna průmyslových objektů na bydlení se začíná i v České republice stávat vyhledávanou cestou jak oživit bytový fond.
Přeměna průmyslových objektů na bydlení se začíná i v České republice stávat vyhledávanou cestou jak oživit bytový fond. Využít doslouživší technickou stavbu pro potřeby ryze individuálního bydlení je však originální idea, v níž se shlédl Radim Králík, vedoucí reklamní společnosti zaměřené na vývoj a výrobu tiskových technologií. Pro jeho záměr se přímo nabízela bývalá silážní budova na samé hranici historického jádra Olomouce, součást pozoruhodné funkcionalistické srostlice obytných a provozních budov Hanáckých mlýnů ze 40. let minulého století. Výzvy, s níž nový majitel sila přišel, se chopila dvojice v Olomouci působících architektů. Absolventi architektury technických škol v Praze a polském Štětíně Tomáš Pejpek (*1966) a Szymon Rozwałka (*1970) se rozhodli, jak sami říkají, pro radikální gesto. Nechápejme je přitom jako gesto samoúčelné, ale jako řešení vyplývající už z radikální změny funkce objektu. Architekti se s tímto úkolem utkali bez kompromisů. Dotáhli k cíli odvážnou myšlenku obytné jednotky, která je s přízemím propojena bezčasím výtahové šachty. Podobně surreálně zavěsili do poloviny cesty vzhůru visutou zahradu s lázní a na jejím konci navrhli odlehčenou toaletní skříňku, jakoby nahodile odloženou. Do stávajícího objemu sila vložili převýšenou ústřední halu s přiznanou ocelovou konstrukcí. Její bazilikální osvětlení, vnitřní i venkovní ochozy dávají naplno zažít promyšleným prostorovým vztahům a průhledům napříč stavbou. Jedna strana fasád skýtá vyhlídky ze zatravněných teras, opačná pohled na historickou Olomouc. Nejvyšší podlaží klidové zóny ukryl ve svých útrobách izolovaný, asymetricky postavený kvádrový objem s výrazným přesahem. Architektům se podařilo uskutečnit hned dvojí nadstavbu: vilu na sile a kvalitu bydlení, o níž se pozemšťanům může jen zdát. (MM)
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila