- Nacházíte se: Úvodní strana
- Vily
- Olomoucký
- Vila Julia Pelikána
Vila Julia Pelikána
FOIBOS - 19. 7. 22:00
Sochař Julius Pelikán (1887-1969) se mohl s architektem Josefem Štěpánkem (1889-1964) setkat už za studií na kamenosochařské škole v Hořicích.
Informace o vile
Na Vozovce 21, Olomouc
Stavebník: Julius Pelikán
Architekt: Bohuslav Fuchs – Josef Štěpánek
Sloh: rondokubismus
1924 - 1925
Sochař Julius Pelikán (1887-1969) se mohl s architektem Josefem Štěpánkem (1889-1964) setkat už za studií na kamenosochařské škole v Hořicích. V Praze poté první z nich absolvuje Akademii výtvarných umění u profesora J. V. Myslbeka, kdežto druhý nastupuje dráhu architekta. Už pod vedením Josipa Plečnika na Uměleckoprůmyslové škole a stejně tak za Kotěrova dozoru na Akademii se projevuje Štěpánkův výrazný talent. Jeho mladická zkušenost se sochařstvím – chuť tvarovat hmotu a cit pro proporce – budou provázet celé jeho budoucí architektonické dílo. Tehdy populární rondokubistický slovník aplikuje architekt přímo do tvarů konstrukcí a půdorysných dispozic. Dynamika lapidárních forem je patrná i v případě Pelikánovy vily, v jejím plasticky tvarovaném štítu i dvou vybíhajících kubusech ateliérů. Mašinistický motiv typický pro starší práce zde však nabývá ostřejších, racionálnějších tvarů, racionalizováno je i dispoziční řešení. Konzervativní architektonické prostředí české Olomouce označilo novostavbu ve své době za „odstrašující případ zvůle“. Vůbec poprvé bylo totiž díky osvícené objednávce Julia Pelikána konfrontováno s moderní linií stavební produkce, která se od poloh národních stylů přes puristická východiska pozvolna začínala ubírat ke konstruktivismu. Smutné osudy obyvatel vily se začaly odvíjet s nacistickou okupací. Synové Julia Pelikána jsou stíháni pro svou aktivní účast v protifašistickém odboji, internace vzápětí postihuje i jejich rodiče. Božena Pelikánová rozená Sternová byla pro svůj židovský původ deportována do Osvětimi, odkud už se nevrátila. V poúnorové a normalizační historii zůstává dům kvůli politickým postojům dalších členů rodiny pod permanentním dohledem Státní bezpečnosti. Vila je prohlášena nemovitou kulturní památkou. (MM)
Soutěže
Moje slavná vila
Právě jsme soutěž Moje slavná vila ukončili a vylosovali výherce. Přesto Vám nabízíme možnost nesoutěžně se podělit o zajímavé fotografie z procházek a výletů!
Míjíte na svých každodenních cestách krásné nebo zajímavé domy? Všímáte si osobitých staveb ve svém okolí? Možná, že nevznikly pod rukama světoznámých architektů, možná nezměnily dějiny bydlení. Jsou-li ale součástí "genia loci" vaší ulice, čtvrti, nebo města, zaslouží si, aby se o nich vědělo.
Nové diskuse
- Vila Gustava Deutsche
- Vila Olomouc, Na Vozovce 5
- Zajímavosti
- vila ve Velkém Oseku
- VILA SPIRO Větřní
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Pomoc pri hledani mista, kde stoji vila
- Kde zjistím historii vily?
- Vila Josefa Bartoně
- vily v Bohumíně
- Suchardova vila v Nové Pace
- Vila v Kloboukách u Brna
- Mužík vs. socialistická architektura
- Vila F.Grohmanna
- Ludersdorfova vila